Авторизація

» » Заборона на прогулянки в парках: поради від адвоката

Заборона на прогулянки в парках: поради від адвоката

Кондратенко Тетяна, адвокат АО «АФ «АКТІО»

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” № 211 від 11.03.2020 року, в період з 25.03.2020 року до 24.04.2020 року заборонено, зокрема, відвідування закладів освіти, проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад десяти осіб, роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів (закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, фітнес-центрів тощо).
Заборона на прогулянки в парках: поради від адвоката

Враховуючи, що рівень захворюваності коронавірусом в Україні продовжує зростати, Кабінет Міністрів України постановою № 255 від 02.04.2020 року вніс зміни до зазначеної вище постанови, якою ввів додаткові заходи, деякі з яких можуть суттєво обмежити права громадян, зокрема, з 06.04.2020 року заборонено перебувати в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту (масок); перебувати групою осіб у кількості більше ніж 2 особи; відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони; перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу.

Порушення правил карантину передбачають адміністративну відповідальність
Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 44-3, яка передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами та тягне за собою накладення штрафу на громадян від 17 000 грн. до 34 000 грн.

Тобто, за порушення правил карантинного режиму, в тому і числі й перебування в громадському місці без маски/відвідування парку, можуть накласти штраф в розмірі від 17 000 грн., а це ж заробітна плата майже за 4 місяці, це якщо брати мінімальну заробітну плату (можливо в такий спосіб хочуть компенсувати витрати бюджету, пов’язані з введенням карантину?)

Один із судів вже притягнув особу до адміністративної відповідальності за перебування в продуктовому магазині без засобів індивідуального захисту (медичної або респіраторної маски) та наклав штраф в розмірі 17 000 грн. (постанова від 01.04.2020 року, справа № 591/1906/20). Таке рішення є, але ми його в цій статті не аналізуємо.

Заборона на прогулянки
З огляду на теплу погоду, виникає бажання піти до парку та відпочити, а тому найбільш відчутною буде саме заборона відвідувати парки/сквери, яка почне діяти вже з 06.04.2020 року.

Але введені обмеження все ж дозволяють прогулянки, однак лише в присутності домашніх тварин, а тому якщо дуже хочеться продовжити ранкові прогулянки, то настав час завести домашнього улюбленця, ну принаймні введені обмеження спонукають нас це зробити (до речі, домашнього улюбленця можна взяти тут www.catfair.org).

При цьому зауважимо, що Кабінет Міністрів не визначив переліку домашніх тварин, з якими можна відвідувати парки, а тому, вочевидь, правомірними можна вважати прогулянки з тими ж хом’ячками та кроликами, а ситуація ж з рибками/папугами/рептиліями та іншими тваринами потребує додаткового дослідження.

В інших же випадках, за виключенням службової необхідності, відвідувати парки/сквери заборонено.

А це означає, що співробітник поліції може зупинити особу, яка буде знаходитись в парку без домашньої тварини та поцікавитись метою перебування, після чого скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення, який в подальшому передається до суду для розгляду питання про притягнення/не притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Для того, щоб відносно вас не склали протокол про адміністративне правопорушення, потрібно усвідомити для себе та мати змогу пояснити правоохоронцям різницю між відвідуванням та знаходженням, оскільки притягнути до адміністративної відповідальності можуть саме за відвідування парку/скверу.

Оскільки в законодавстві відсутнє визначення терміну «відвідування», необхідно використовувати загальнозрозуміле визначення цього слова, яке означає відвідування, як прихід кудись з метою відвідати когось/подивитись щось.

Тобто, відвідуванням парку можна вважати прихід до парку з метою відпочинку на свіжому повітрі, на підтвердження чого може свідчити повільна прогулянка територією парку, читання книжок/газет, «зависання» в телефоні, сидячи на лавочці в парку тощо (перелік не кінцевий). А отже, підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення є саме відвідування парку з метою відпочинку в ньому. Тоді як знаходження в парку з інших причин, як то проходження через парк, як спосіб дістатись до місця роботи/магазину, не є порушенням.

Разом з тим, радимо, прямуючи через парк до місця роботи, мати довідку з роботи (в менеджера з персоналу можна отримати довідку, в якій буде зазначено, де ви працюєте та за якою адресою), а прямуючи до магазину - не зайве мати з собою список із переліком продуктів, які потрібно придбати, при цьому рекомендуємо зазначати дату запланованого відвідування магазину.

Загальна рекомендація
Дотримуйтесь всіх правил карантину. Але якщо все ж не вдалось дотриматись певного правила, зберігайте спокій та зверніться до адвоката за правовою допомогою.


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031