Авторизація

» » Туристичний «форс-мажор»

Туристичний «форс-мажор»

Автор: Адвокат АО "АКТІО" Юлія Навроцька-Бузюн

Більшість з нас мріють про подорожі, проте, найближчим часом цим мріям не судилося здійснитися. Причиною цього є обмежувальні заходи, запроваджені державою з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Туристичний «форс-мажор»

Основні нормативні документи, якими встановлені обмеження, що унеможливлюють туристичні поїздки:
- Рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 березня 2020 р. «Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (введене в дію Указом Президента України від 13 березня 2020 р. №87/2020), згідно якого вводяться обмеження в перетині державного кордону України;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами), згідно якої з 12 березня до 24 квітня 2020 р. на усій території України установлено карантин;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 р. №228 «Питання перевезень авіаційним транспортом» (зі змінами), згідно якої заборонено з 12 год. 00 хв. 24 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення осіб, які здійснюють подорож з туристичною метою.

«Форс-мажорні» обставини
Таким чином, багато туристів, які придбали тури, дати яких припадають на період дії карантину, опинилися в ситуації, коли вже і гроші заплатили, і поїздка стала неможливою. Чи варто в цьому випадку розраховувати на компенсацію від туроператора?

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про туризм» туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо:
- невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста;
- невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов'язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь;
- невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб'єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню COVID-19» від 17 березня 2020 р. до переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) було внесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що карантин визнано форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) туристичні оператори автоматично заявили про неможливість виконання зобов’язань, які повинні були виконувати у період, що припадає на дію карантину. Більше того, повідомили, що суми сплачені туристами в оплату туристичних послуг, поверненню туристам не підлягають (оскільки це фактичні витрати туроператора, понесені у зв’язку з організацією туристичної поїздки).

Однак, необхідно враховувати, що сам по собі факт існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) не звільняє автоматично від відповідальності за невиконання зобов’язань за договором.

Відповідно до ст. 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Існує спеціальний порядок засвідчення форс-мажорних обставин. Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини та видають за заявою суб’єкта господарювання сертифікат про такі обставини.

Підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також визначених сторонами за договором, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений договором.

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим зобов’язанням, виконання яких настало згідно з умовами договору, і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. Для засвідчення форс-мажору заявник повинен обґрунтувати причинно-наслідковий зв’язок між форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) і невиконанням договірних зобов’язань.

З цього випливає, що сам по собі факт існування обставини (карантину) форс-мажором не є. Така обставина стане форс-мажором лише у випадку, якщо особою буде доведено неможливість виконання через неї передбачених умовами договору зобов’язань.

Крім того, важливим є те, що існування форс-мажорної обставини звільняє сторону договору від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання зобов’язання, проте не звільняє від обов’язку виконати це зобов’язання після припинення форс-мажору.

Однак, враховуючи загальну ситуацію, що склалася в Україні та світі, отримання туроператорами відповідних сертифікатів Торгово-промислової палати України, що засвідчують форс-мажорну обставину (обставину непереборної сили), є питанням часу.

Перспективи для туристів
- Компенсація (відшкодування)
Питання про можливість отримання компенсації (відшкодування) сплачених коштів від туроператора напряму залежить від конкретних умов договору на туристичне обслуговування, який укладено між туристом та туроператором. Чи передбачають умови договору можливість виплати компенсації (відшкодування) у разі настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Якщо так, то турист має право вимагати від туроператора такої компенсації (відшкодування). Проте, як свідчить практика, більшість договорів на туристичне обслуговування такої компенсації не передбачають.

- Відмова від туру
У разі прийняття рішення туристом про відмову від обраного туру, ануляція здійснюватиметься у відповідності до положень діючих договорів укладених з туристом. Відповідно до ст. 20 Закону України «Про туризм» турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою. Фактично це означає, що у разі відмови туриста від туру, туроператор утримає з туриста суми, що були сплачені перевізнику, готелю тощо (такі витрати можуть складати близько 100% від вартості анульованого туру). Тому, перед тим як приймати рішення про відмову від туру, необхідно ретельно проаналізувати умови укладеного договору та наслідки його розірвання на вимогу туриста.

- Зарахування суми в оплату майбутніх турів
Враховуючи складну ситуацію, в якій опинилися і туроператори, і перевізники, і готелі, і туристи, наразі більшість туроператорів надають клієнтам можливість обрати нові дати поїздки та пропонують перенести (зарахувати) суму сплачених коштів, в оплату нових замовлень (турів) після скасування обмежень. Така пропозиція надасть можливість туристам не втратити грошові кошти та скористатися ними в більш безпечний для туристичних поїздок період.

Бережіть себе та своїх близьких!


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031