Авторизація

» » Чи є карантин форс-мажором та підставою для невиконання зобов’язань

Чи є карантин форс-мажором та підставою для невиконання зобов’язань

Автор: Владислав Максимов,
партнер, адвокат, керівник міжнародно-правового департаменту АО «АКТІО»

У зв’язку із введенням на території України карантину (постанови КМУ від 11 березня 2020 р. №211, від 16 березня 2020 р. №215, від 25 березня 2020 р.) актуальності набуло питання про наслідки введення карантину для виконання господарських зобов’язань, про співвідношення понять «карантин» і «форс-мажор», про правові наслідки карантину і форс-мажору.
Чи є карантин форс-мажором та підставою для невиконання зобов’язань

Визначення форс-мажору і правове регулювання наслідків форс-мажору
Частина друга статті 141 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» встановлює, що форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, зокрема, відносить до таких обставин введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади.

Відповідно статті 617 ЦК України, частини другої статті 218 ГК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили; у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Як підтверджується вплив форс-мажору
Відповідно частині першій статті 141 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб’єкта господарської діяльності за собівартістю.

Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб’єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

З вартістю та загальними правилами отримання сертифікатів про дію обставин непереборної сили можна ознайомитись за посиланнями:
https://ucci.org.ua/tarifi-rakhunok-akti
https://ucci.org.ua/zaghal-na-informatsiia
https://ucci.org.ua/press-center/ucci-news/iakii-paket-dokumentiv-neobkhidno-podati-dlia-oderzhannia-sertifikatu-pro-fors-mazhorni-obstavini

Форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, строк виконання яких настав згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів, але виконання яких стало неможливим через наявність обставин непереборної сили. Такі обставин, для їх засвідчення, мають бути такими, що унеможливили виконання зобов’язання у строк, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Заявник має право звертатися за засвідченням форс-мажорних обставин у разі вже порушеного строку виконання зобов’язання у зв’язку з введеним карантином. Для засвідчення форс-мажору і видання сертифікату заявник обґрунтовує причинно-наслідковий зв’язок між карантином (як одним із проявів форс-мажору) і невиконанням договірних зобов’язань заявником, як зацікавленим суб’єктом.

Вищий господарський суд України у постанові №910/14139/14 від 4 травня 2016 зазначив, що «при вирішенні питання щодо впливу обставин непереборної сили має бути підтверджено не факт настання таких обставин, а саме їхня здатність впливати на реальну можливість виконання зобов’язання».

Сертифікат отримано. Дію форс-мажору підтверджено. Що далі?
Карантин, введений Кабінетом Міністрів України, є обставиною непереборної сили (обставиною форс-мажору). Форс-мажор є підставою звільнення від відповідальності за порушення договірного та/або встановленого законом зобов’язання, для відстрочення виконання такого зобов’язання на час дії форс-мажору, але не від самого виконання такого зобов’язання. Основне зобов’язання має бути виконано, як тільки це стане можливим після закінчення впливу дії обставин непереборної сили.

В будь якому випадку, після отримання сертифікату про дію обставин форс-мажору, заявникові доцільно письмово повідомити відповідного контрагента про початок дії обставин форс-мажору, про отримання сертифікату (з додаванням його копії), про правові наслідки форс-мажору для сторін зобов’язання.

Таке письмове повідомлення має супроводжуватись доказами його відправлення, які разом із оригіналом сертифікату, можуть стати в пригоді при можливому судовому розгляді спору.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Ноябрь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30