Авторизація

» » "Панамка" для президента іграшкової країни

"Панамка" для президента іграшкової країни

"Панамка" для президента іграшкової країниПанамська прокуратура проводить розслідування офшорного скандалу. Прем'єр Ісландії може піти у відставку. Президент України не знає, хто винен в непрозорих маніпуляціях з його компаніями, а тому й говорити тут немає чого. Є ще Росія, на думку якої тривала й кропітка праця великого колективу журналістів-розслідувачів була потрібна тільки для того, щоб сказати якусь гидоту про Путіна. Але це вже таке межа, куди краще не заглядати зовсім для збереження психічного здоров'я.

У контексті українських проблем тема панамського офшору викликає перше бажання — жартувати. Ну, правда, акції на тисячу доларів, ви серйозно? Будь-який двірник знає про корупційні схеми в його районі більше. Якщо для вас ця реакція виявилася й останньою, вітаю. До «європейських цінностей» далеко, як до Місяця й назад.

У цивілізованому світі реакцій на гучні корупційні викриття може бути дві. Запускається офіційна процедура пошуку істини, плюс сам підозрюваний посипає голову попелом і йде. Або хоча б просто йде. Для України це все одно, що ділити на нуль, — неможливо в готівковій реальності.

Нагадаємо суть скандалу. Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) у рамках проекту "Панамський архів" опублікував масштабне розслідування про тіньові схеми десятків лідерів і сотень політиків світового масштабу. У руки журналістам потрапили документи панамського реєстратора Mossack Fonseca, за якими можна відстежити роботу компаній із 1970 року до весни 2016-го. Йдеться про офшорні схеми, які дозволяють приховувати кошти від оподаткування.

Претензії безпосередньо до Порошенка виникли через те, що серед зареєстрованих Mossack Fonseca компаній знайшлася і його фірмочка. Не згадана в податковій декларації президента. Тут кілька моментів. По-перше, згідно з українським законодавством, необхідно було повідомити НБУ. По-друге, це цілком можна назвати підприємницькою діяльністю, якою глава держави не має права займатися (не має значення, кому він довірив безпосередню діяльність, суб'єктом залишається Порошенко, а не найняті працівники). Ну, і по-третє, якщо викладені в розслідуванні факти правдиві, то в декларації брехня.

До слова, брехня не тільки там. Заява про передачу активів у «сліпий траст» — просто слова. Оскільки про це можна говорити тільки після укладання договору з керуючим. Де керуючий? Немає його. А папірець про створення «сліпого трасту» — струс повітря й непрофесійна відмазка.

Петро Порошенко, а точніше, його прес-служба, традиційно у Фейсбуці заявила, що, якщо порушення і є, то винні в них юристи, яким Президент доручив залагодити питання з продажем бізнесу. Тут же виступили юристи, а точніше, та сама найнята Порошенком компанія Avellum, поширивши виправдувальний реліз. «Створення компаній в іноземній юрисдикції було єдиним можливим шляхом для передачі активів в управління авторитетної міжнародної трастової структури», — сказано в заяві. «Банківські рахунки цими компаніями не відкривалися й вони не робили ніяких фінансових операцій. Отже будь-які твердження про ухилення від сплати податків є безпідставними», — підкреслили в компанії. «Після передачі активу в сліпий траст одержувачем виплат буде не офшорна, а українська юридична особа. Тому всі податки будуть виплачуватися в Україні й прибуток, відповідно до законодавства й банківського врегулювання, залишатиметься в Україні », — заявили юристи.

Усе це в найкращому випадку напівправда. Досить порівняти дати. Офшор Prime Asset Partners Limited на Британських Віргінських островах був зареєстрований влітку 2014 року. Незабаром після того, як почалися переговори про продаж Roshen. Тобто логічно припустити, що якраз для продажу його й створили. Але ціни, яка задовольнила б продавця, ніхто не запропонував. І тоді заговорили про трасти. Документи по Prime Asset Partners Limited на швейцарський RothschildTrust Mossack Fonseca & Co відправила тільки взимку 2015-го. Через 1,5 року після створення офшору. Так що явно не для трасту його створювали, а все-таки для оптимізації податків при продажу. Але всі ці ланцюжки припущень аж ніяк не впливають на «кваліфікацію діянь» Президента. Можна скільки завгодно підраховувати й порівнювати — розслідувати все це офіційно нікому.

Органу, який може розвинути процесуальну діяльність навколо наявних уламків інформації, не існує не тільки фактично, але й формально. У законі про Антикорупційне бюро норма, що дозволяє розслідувати в тому числі й діяльність Президента, була. Але зникла. Якби залишилася, то закон просто не набрав би потрібної кількості голосів. Залишся норма в первісному вигляді, мало що змінилося б — зуби в НАБУ ще не виросли. Але сам факт старанного викреслювання з законів будь-якого натяку на можливість правового переслідування Президента говорить багато про що.

Що ж стосується оптимізації податків, то претензії до Порошенка швидше з приводу безглуздого обману, а не через ці нещасні 3 тисячі доларів. Хоча є й інші цифри. Колишній соратник Порошенка Андрій Портнов вибухнув у Фейсбуці (ну, де ж іще) грандіозним викриттям.

Наводимо його частину без правок:
«... Невеличкий приклад (виписка з митної бази фото) операцій постачання ROSHEN в Туркменістан на суми в десятки мільйонів доларів.

"Панамка" для президента іграшкової країни


Звертаю увагу, в українській митній базі торговельною країною для ROSHEN числиться Великобританія, а компанією-одержувачем продукції вказана не туркменська компанія, куди йде продукція, а британська
FOREWAY SALES LLP,
яка знаходиться за адресою: 175 Darkes Lane, Suite 2-nd, Potters Bar, Hertfordshire En 1 BW, United Kingdom.
Не потрібно бути великим знавцем географії, щоб виявити, що постачати продукцію з України до Туркменістану через Великобританію трохи не в ту сторону і не по фен-шую.
Спробую пояснити, навіщо українська компанія ROSHEN робить це з британським відгалуженням.
За законами Британії, компанії з позначкою LLP — це партнерства, які є інструментом податкової оптимізації й перенесення прибутку в низькоподаткові юрисдикції, будучи лише формально зареєстрованими у Великобританії.
Британська влада дозволяє таким компаніям платити податки там, де зареєстровані їх партнери або учасники, які не поповнюють британський бюджет.
Я провів аналіз британського реєстру і виявилося, що уповноваженими учасниками компанії FOREWAY SALES LLP, через яку збуває свою продукцію президентська компанія ROSHEN, є дві офшорні компанії з Панами й Белізу:
https://beta.companieshouse.gov.uk/company/OC380311/officers
GATENO VENTURES INC,
Suite H, Global Plaza Tower, 19th Floor, 50th Street, Panama City, Panama (на фото) і
VIALA TRADE LIMITED,
2236 Albert Hoy Street, Belize City, Belize (на фото).

"Панамка" для президента іграшкової країни


Іще кілька компаній-партнерів мають прописку в Домінікані.
Вигода від цих операцій в тому, що Британія не бере податки, бо у компанії є партнери з Панами і Белізу, а Панама з Белізом не беруть, бо це офшорні зони.
Належна ж Президенту України компанія ROSHEN не платить податки в український бюджет, бо гроші від її експорту з України після реалізації товару йдуть зазначеній британській компанії, а звідти в Панаму з Белізом».

І зрозуміло, що Портнов, який свого часу вимагав через суд канонізації Петра Олексійовича, фігура одіозна. Але тут наче й не посперечаєшся. Оптимізація податків — те, чим займаються всі великі підприємці у світі. Та й політики теж. Різниця між реальністю тієї ж Ісландії й України в тому, що ми в цивілізацію поки просто граємося. Тому скандали у нас іграшкові, навіть якщо в усьому світі бушує справжній. І реакція на них дитяча — «я в будиночку». А найголовніше, що навіть репутаційні втрати Президента через панамський офшор в результаті будуть прагнути до нуля. Бо ж у нашому дитячому суспільстві для підтримки глави держави куди важливіше, чи отримає електорат щось безкоштовно, а не якесь уникнення податків, які й так ніхто не платить.

Олена РОЗВАДОВСЬКА

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31