Авторизація

» » Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

Минулого тижня військова контррозвідка України урочисто відзначила чергову річницю з дня створення.

18 грудня 1991 року перший Президент України Леонід Кравчук підписав історичний Указ «Про контррозвідувальне забезпечення військових формувань», якому було присвоєно порядковий № 7.
Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

За 28 років військова контррозвідка України пройшла складний шлях становлення й розбудови, трансформувавшись у Головне управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки (ГУ ВКР ДКР) Служби безпеки України. Попри святкову атмосферу, варто згадати, що найбільш болючі проблеми військової контррозвідки були спричинені бажанням «продавити зверху» реформи, які не враховували специфіки воєнної організації держави. Головна помилка отих «реформаторів» - спроба запровадити привнесений ззовні екстериторіальний принцип організації системи військової контррозвідки. Простіше кажучи, підпорядкувати її підрозділи в областях регіональним органам СБ України.

Внаслідок цих, а також низки інших хаотичних перебудов військова контррозвідка України тричі опинялась на межі втрати керованості і свого кадрового потенціалу, останній раз - напередодні окупації Криму і початку військової агресії на Донбасі. Зокрема, влітку 2014 року в Україні налічувалось всього 165 військових контррозвідників.
Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

Спричинені російсько-українською війною випробування змусили швидко робити правильні висновки. Події останніх років показали цілковиту правоту позиції нинішнього керівництва ГУ ВКР ДКР СБУ. За короткий час і в екстремальних умовах йому вдалося відстояти, а головне втілити вертикальний принцип побудови системи військової контррозвідки відповідно до військово-адміністративного поділу території України. Зараз ГУ ВКР ДКР підпорядковані всі підрозділи військової контррозвідки регіонального дислокування, виходячи із видів і родів військ, дислокації та організації діяльності військових формувань України. На об’єктах Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, у тому числі військових формувань зі складу Сил ООС, підрозділи військової контррозвідки виконують увесь спектр завдань, визначених чинним законодавством для Служби безпеки України.

Природно, що пріоритетним напрямом роботи ГУ ВКР ДКР була і залишається протидія розвідувально-підривній діяльності іноземних спецслужб, насамперед, російських. Про ефективність цієї роботи свідчать такі дані:
- у червні 2019 року до різних термінів ув’язнення засуджено трьох учасників агентурної групи «Сапфір». За завданням воєнної розвідки Російської Федерації вони здійснювали збір розвідувальної інформації про сили та засоби Збройних Сил України і планували проведення антиукраїнських інформаційних кампаній. «Координатора» групи та за сумісництвом «радника уряду ЛНР», громадянина України Тимохіна оголошено у розшук;
- зірвано чергові спроби спецслужб іноземних держав завербувати наших співвітчизників та втягнути їх у протиправну діяльність на шкоду національним інтересам України. У рамках чотирьох кримінальних проваджень, розпочатих цьогоріч за легалізованими матеріалами військової контррозвідки за ст. 111 (Державна зрада) КК України, тривають досудові розслідування щодо трьох агентів іноземних держав, які збирали інформацію з метою передачі іноземній стороні. Ще одному військовослужбовцю противником було відпрацьовано завдання щодо вчинення диверсій на одному зі складів озброєння Збройних Сил України;
- викрито військового аташе іноземної країни, який під прикриттям офіційного дипломатичного представництва здійснював збір розвідінформації;
- зафіксовано 67 фактів спрямувань іноземної сторони до інформації з обмеженим доступом;
- видворено 21 іноземця;
- викрито та припинено злочинну діяльність 17 агентів спецслужб іноземних держав, серед яких − діючі та колишні військовослужбовці Збройних Сил України.

Але військовим контррозвідникам України доводиться займатися не лише «чистою контррозвідкою», адже до повноважень ГУ ВКР ДКР входить також захист національної державності і боротьба з тероризмом, захист військово-економічного потенціалу, оперативне забезпечення охорони державної таємниці тощо.

В умовах нинішніх реалій суттєво підвищуються ризики і загрози вчинення терористичних актів і диверсій. Лише протягом 2019 року:
- задокументовано 7 фактів терористичних проявів, за якими органами досудового розслідування розпочато кримінальні провадження за ст. 258 (Терористичний акт) КК України;
- викрито 115 учасників незаконних збройних формувань «ДНР/ЛНР» та їх пособників, які брали участь у їх діяльності зі зброєю в руках або працюють у «силових» органах вказаних терористичних утворень; 12 осіб засуджено до різних термінів ув’язнення.

Через військову агресію Росії на Донбасі проблема незаконного обігу зброї набула загрозливих масштабів. Статистичні показники терористичних актів, вбивств на замовлення та інших тяжких злочинів, вчинених із застосуванням зброї, вибухівки та інших засобів ураження не зменшуються. Відтак, спільно з іншими правоохоронними органами ГУ ВКР ДКР бере активну участь у перекритті каналів витоку зброї з районів проведення бойових дій на Донбасі, запобіганні її незаконного обігу.

Лише цьогоріч підрозділами ГУ ВКР ДКР виявлено 243 факти незаконного обігу військових засобів ураження, викрито 11 схронів (схованок). У взаємодії з іншими правоохоронними органами з незаконного обігу вилучено:
− переносні протитанкові ракетні комплекси різних типів – 2 одиниці;
− керовані ракети до них – 149 одиниць;
− станкові та ручні протитанкові гранатомети – 148 одиниці;
− вогнемети – 3 одиниці.;
− ручні гранати із запалами – 598 одиниць;
− боєприпаси (снаряди, міни, постріли та їх елементи) – 9175 одиниць;
− стрілецьку зброю – 22 одиниці;
− набої до стрілецької зброї різного калібру – 690 тис. одиниць;
− вибухові речовини – 97,23 кг;
− саморобний вибуховий пристрій – 1 одиниця;
− засоби ініціювання вибуху (запали, підривачі, детонатори) – 713 одиниць.
Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

Військовій контррозвідці України – 28 років. Що попереду?

На матеріалах Головного управління військової контррозвідки за фактами незаконного поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами 2019 року розпочато 104 кримінальні провадження; 26 осіб притягнуто до кримінальної відповідальності.
***

Наведені цифри красномовно свідчать, що військовим контррозвідникам є чим звітувати перед співвітчизниками. Вітаючи з професійним святом, Голова СБ України Іван Баканов підкреслив: «Ви – справжні патріоти України, для яких захист інтересів держави є справою честі. Своєю працею ви заслужили авторитет у суспільстві та серед бойових побратимів з різних відомств».

Між тим, на святковий настрій дещо впливають наміри декого з «державотворців» вкотре реформувати військову контррозвідку. Цього разу їхні аргументи ґрунтуються на неминучості виконання ультимативних вимог західноєвропейських партнерів демілітаризувати Службу безпеки України. Відтак, військовослужбовці ГУ ВКР ДКР СБУ нібито мають стрункими рядами влитися до складу Головного управління розвідки або стати самостійним структурним підрозділом МО України. При цьому застереження фахівців про загрозу знищення в умовах війни єдиної контррозвідувальної системи держави до уваги не беруться.

Що з того вийде покаже час, хоча вже сьогодні виникають сумніви, що черговим «ультраперебудовникам» на розвалинах ГУ ВКР СБ України вдасться створити щось якісно нове, ефективніше. Детально про це в статті «Реформування Служби безпеки України: скальпелем чи кувалдою».

Борис Дніпров


Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31