Авторизація

» » Інформаційні маніпуляції: захист та вміння протидіяти

Інформаційні маніпуляції: захист та вміння протидіяти

В умовах сьогодення інформаційні маніпуляції активно співіснують з пропагандою. Гібридна війна – таку назву отримала російська агресія на сході України та в окупованому Криму. Чому саме гібридна? Вона передбачає не тільки збройний конфлікт між сторонами, але й використання ЗМІ для створення відповідного настрою у широких масах.
Інформаційні маніпуляції: захист та вміння протидіяти

Для повного розуміння маніпуляції потрібно визначити її понятійний апарат. Політологічний енциклопедичний словник визначає маніпуляцію як програмування думок і прагнень людей, їхніх настроїв і психологічного стану з метою забезпечення такої поведінки, яка необхідна групі власників засобів маніпуляції, що здійснюють такий вплив, переслідуючи свої особисті корисливі цілі. Маніпулювання натовпом відрізняється від пропаганди, хоча вони можуть зміцнювати одне одного для отримання бажаного підсумку. Різниця лише в способі досягнення цілі: пропаганда несе системні, послідовні зусилля зі створення або формування подій, які впливають на взаємини громадськості, в той час як маніпуляція це короткий заклик до певної дії.

Інформаційні впливи знаходять своє розповсюдження через всі доступні сфери: теле-, радіомовлення, газети, онлайн видання. В кінцевому підсумку виходить два типи інформації: інтерпретація під свої інтереси та «фейкові новини».

Інтерпретація передбачає:
 спотворення за допомогою неповної, односторонньої подачі;
 фабрикування, видавши неправдиву інформацію за реальну;
 редагування, додавши власні домисли та коментарі;
 вибірково навести факти в залежності від позиції автора чи ЗМІ;
 супроводження матеріалу заголовком, невідповідним до змісту;
 опублікування правдивої інформацію тоді, коли вона втратила свою актуальність;
 подання неточної цитати, вириваючи її із контексту, внаслідок чого вона змінює свій зміст.

Всі вищезазначені способи широко використовуються російською стороною. Прикладом можна назвати сумнозвісну історію про снігурів або канібалізм в Україні. Вони є абсурдними, але мають великий вплив на суспільство. В наслідку отримуємо інформаційний «вкид», котрий дуже проблемно спростувати, так як ця інформація розрахована для тих, хто не захоче сприймати раціональні аргументи.

«Фейкові новини» є своєрідною дезінформацією, яка має за мету створення помилкового уявлення про події. На основі цього уявлення та в залежності від характеру інформації, вона може навіювати різні емоції, притаманні людині: страх, паніка, нагнітання, байдужість, ненависть. Систематичність подання такої інформації може призвести до ворожнечі та агресії(релігійної, расової, міжнаціональної). В нашому випадку російська влада дійшла до того, що така інформація є ледве не щоденною та в великих обсягах, тому й отримала назву «зомбування».

Для повного розуміння ситуації потрібно розібрати фейкові новини на практиці. Наприклад, в російській телепрограмі «60 хвилин» одіозна Ольга Скабєєва донесла сенсаційну новину, що до неї потрапив таємний лист з РНБО про так звану «українізацію» ОРДЛО. Він передбачає покарання для місцевих мешканців, котрі відмовляються розмовляти українською мовою, а в гіршому випадку, переселення до Львову на «перевиховання патріотам та бандерівцям». Проте ніхто не звернув увагу, що першоджерелом цієї інформації є анонімний telegram-канал, котрий слугує таким собі «механізмом для вкиду фейків». Більше того, ця новина була також представлена на «1 російському» каналі та окремо прокоментована представником Росії в тристоронній контактній групі Борисом Гризловим. Він зазначив, що такі дії з боку України несуть провокаційний характер і лежать за межами мирного врегулювання війни. За цим реченням можна зрозуміти, на що був націлений даний фейк: зрив переговорів ТГК та Нормандського формату. Але в підсумку маємо зовсім інше: новина спростована і не прийнята до уваги, а telegram-канал заблокований.

Інший приклад. В ефірі телеканалу «1 російський» прозвучала заява про те, що Україна нібито є проектом США. З першого погляду, ця інформація новизни не несе і приділяти увагу їй не варто. Проте пропагандисти запевняють, що про це стверджував сам держсекретар США Майк Помпео. Переглядаючи відео, надане вищезазначеним каналом, дійсно чуємо саме цей вираз. Звісно, після такої новини потрібно передивитись повністю дане інтерв’ю і оцінити загрози українській державності та незалежності. Під час перегляду повтору було виявлено, що відрізок відео, наданий «1 російським» є вирваним із контексту і подає неточну цитату.

А питання було наступним:
- Наскільки США віддані миру і стабільності в Україні?
На що Майк Помпео відповів:
- Дуже віддані. Це проект, над яким ми працюємо.

Тобто проект миру і стабільності, а не Україна як проект США.

Тому, щоб не стати простим споживачем інформації, потрібно завжди дотримуватись «тверезості думок». Інформація, яка викликає у вас певні запитання чи емоції, має бути перевірена. Це може бути інше джерело новин: онлайн-видання, інформаційні агентства з високою репутацією або спеціально створені сайти для перевірки різного роду інформації. Звісно, що від усіх новин не захиститись, і вони будуть мати свій вплив на суспільство, проте неупередженість в думках та розумне використання інформаційних ресурсів допоможе правильно оцінити ступінь достовірності і мати лише своє бачення на ту чи іншу проблематику.

Володимир Литвиненко,
спеціально для «Вектор ньюз»

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Январь 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031