Авторизація

» » Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?

Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?

Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?Відставка Айвараса Абромавичуса з поста міністра розвитку економіки й торгівлі стала не тільки ударом по реформах в Україні через дріб'язкові розбіжності політиків і їхні корисливі інтереси, але й завдала непоправної шкоди репутації країни у світі. Ознакою останнього стала перша за два роки спільна заява послів країн-донорів.

В опублікованій заяві говориться про величезне розчарування відставкою міністра, чия діяльність не може бути переоцінена. Він досяг справжніх реформ в Україні.

«Протягом минулого року в Україні Абромавичус і його команда добилися справжніх результатів у проведенні твердих, але необхідних для України реформ, спрямованих на стабілізацію української економіки. Абромавичус активно боровся з корупцією, доводив програми до вимог МВФ, сприяв впровадженню більш прозорої й відкритої влади», — сказано в колективній заяві.

Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?Спільна заява послів країн-донорів спеціально для Вектор Ньюз прокоментував віце-президент Української Асоціації зовнішньої політики, президент відділення ILA в Україні Олександр Купчишин.

- Наскільки поширеною практикою є такі колективні заяви послів різних країн?
- Ситуація неоднозначна. Якщо розглядати з точки зору класичної дипломатії, то заяви послів щодо кадрових призначень у країні не є узвичаєною практикою. Але в Україні нестандартна ситуація, бо ми намагаємося одержати в ЄС, у США й в інших західних партнерів підтримку у вирішенні наших економічних проблем, підтримку щодо політичної ситуації України й нашого руху в Євросоюз. І, одержуючи таку підтримку, ми маємо прислухатися до думки наших іноземних партнерів. У тому числі й у питаннях кадрових призначень, питаннях загальнополітичної ситуації в Україні. Тому, я б сказав, що ситуація тут специфічна. Тому не варто повністю відкидати можливість такого звернення.
З іншого боку, позиція Асоціації зовнішньої політики й моя особисто як дипломата — можливо, слід би було це питання обговорити в більш приватному форматі: провести зустріч групи послів із президентом України, прем'єр-міністром, обговорити цю кадрову ситуацію.

- Як схвалення діяльності міністра Абромавичуса й критика на адресу політичних еліт позначиться на стосунках України й Заходу?
- Публічна заява послів не може залишитися поза увагою. Точно так, як і позитивна оцінка роботи міністра розвитку економіки й торгівлі. Це все має враховуватися, тому я не думаю, що це просто порожні слова. Це, по-моєму, може мати певні наслідки й для нашого внутрішньополітичного розвитку в Україні.

- Чи має Петро Порошенко постаратися утримати міністра на посту?
- По-перше, ситуація у президента непроста, бо, з одного боку, він має тримати все, що відбувається, під контролем. Враховуючи, що він вислови бажання залишити міністра на посту, то має постаратися це зробити. І має дослухатися до позиції наших партнерів.
Але я думаю, що президент у цій ситуації веде правильну лінію. У нас створене Антикорупційне бюро, яке має розслідувати всі ці справи. Тому сигнал, який поданий президентом, правильний. Це потрібно передати фахівцям і нехай вони розберуться в цій ситуації, бо звинувачення міністра економіки на адресу окремих парламентарів і керівництва окремих фракцій серйозні. Звинуваченням має бути дана правова оцінка.

У середу, під час брифінгу, Абромавичус розповів, що йде у відставку через незаконний тиск Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП.

Думаю, що тепер питання, хто й виходячи з яких інтересів блокує приватизацію стратегічних підприємств, будуть вичерпані. Схоже, що саме через незацікавленість Кононенка, Порошенка і Яценюка в приватизації стратегічних підприємств і були провалені шість законопроектів про приватизацію.

Контролером же всіх тіньових схем є Олександр Грановський. Залишається сподіватися, що хтось із чиновників проб'є стіну мовчання й про цього громадянина, про якого поки ніхто не чув.

Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?


Система відносин, яка будується в країні, дає результат за наявності доброї волі й заступництва, але не зможе замінити собою справжню контрольовану систему управління.

Хоча Абромавичуса призначали, щоб подати сигнал західним партнерам про нову українську реальність, яка схильна до відкритості й модернізації, але результат вийшов протилежним — міністр-іноземець не знайшов підтримки у владі й стомився від постійного блокування й лобізму. Ці заяви — удар по інвестиційній привабливості України.

Колишній посол США в Україні й експерт Brookings Institution Стівен Пайфер вважає, що відставка міністра економічного розвитку й торгівлі може суттєво послабити підтримку країни з боку ЄС, США й МВФ.

"Київ має сприйняти цю заяву дуже серйозно й надіслати могутній і чіткий меседж про готовність вирішувати ці проблеми, або підтримка Міжнародного валютного фонду, Європейського Союзу й США почне слабшати", — заявив Пайфер.

Президент України вчора зустрічався з Абромавичусом і висловив надію, що зміг переконати міністра залишитися на своєму посту. Але, схоже, уже пізно, бо стало відомо, що глава Міністерства економічного розвитку й торгівлі виносить особисті речі зі свого кабінету.

Відставка Абромавичуса. До чого призведе заява послів?Тепер главк «К» СБУ й спецназ НАБУ зобов'язані спрацювати як справжні професіонали й затримати неодноразово звинуваченого депутата БПП Ігоря Кононенка (на фото) і з'ясувати, чи не є зрив голосування по шести законопроектах про приватизацію результатом змови керівників парламентських фракцій.

Якщо цього не станеться, то репутація чинної влади, якщо не всієї України, буде поставлена під сумнів не тільки стомленими громадянами, але й стривоженими світовими кредиторами.

Олександр Шалупина

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Февраль 2023    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728