Авторизація

» » Виробники енергоефективних лампочок свідомо дурять споживачів: результати розслідування

Виробники енергоефективних лампочок свідомо дурять споживачів: результати розслідування

Виробники енергоефективних лампочок свідомо дурять споживачів: результати розслідуванняВиробники електричних лампочок Європейського Союзу надають споживачам завідомо неправдиву інформацію про яскравість і рівень енергоспоживання своєї продукції, використовуючи шпарину у відповідних нормативних актах ЄС. Про це свідчать результати лабораторних тестувань, що стали відомі журналістам британського видання Guardian.

Серед компаній, що перебільшують енергоефективність своїх лампочок, – такі відомі бренди, як Ikea, Philips, GE та Osram. За результатами перевірки, здійсненої Шведською асоціацією споживачів, на упаковці лампочок від цих та багатьох інших європейських виробників зазначається завищена – подекуди аж на 25%! – енергоефективність.

Таке розходження між заявленими і реальними показниками можливе завдяки існуванню в офіційній методиці тестувань лампочок поняття допустимого відхилення.

Шведські перевірки, проведені впродовж 2012 – 2014 років, виявили, наприклад, що галогенна лампа Airam потужністю 42 Вт, аби досягти заявленої яскравості 630 люменів, споживає на 25% більше енергії, ніж зазначено виробником на упаковці. Галогенна лампа на 70 Вт виробництва GE, споживає на 20% більше енергії, щоб світити з заявленою яскравістю 1200 люменів.

Хитрують виробники і з кількістю люменів. 28-ваттна галогенна лампочка Philips, як виявилося, на 24% тьмяніша, ніж заявлено виробником. А 53- і 70-ватна лампи від Ikea «недосвічують» на 16%.

Топ-менеджер одного з провідних підприємств галузі, який побажав залишитися невідомим, повідомив Guardian, що маніпуляції з допустимими відхиленнями надзвичайно розповсюджені у великому бізнесі, тож менші компанії-виробники мусять і собі випускати на ринок некондиційні товари, інакше не витримають конкуренції.

«УСІ панівні бренди це роблять, – зазначив згаданий керівник. – На ринку немає чесних у цьому питанні, і всі мусять це робити, аби бути конкурентоспроможними. У минулому ми зазначали на упаковці реальні показники, проте коли перевірили аналогічні вироби наших конкурентів, то побачили, що вони завищують ефективність. Тож нам довелося грати за тими самими правилами, ми ж не дурні… Промисловість просто додержує букви закону, а існуючі вимоги не відповідають нинішньому рівню технологій… У результаті ця система дурить споживачів, я ситий цим під зав’язку».

Європейські тести для лампочок допускають 10-відсоткове відхилення від заявлених показників. Це означає, що лампа із зазначеною на упаковці яскравістю 600 люменів насправді може мати потужність усього 540 люменів.

Як зазначив анонімний інформатор Guardian, набагато чеснішим для споживача було б цілком досяжне [за нинішнього рівня технологій] 2–3-відсоткове допустиме відхилення.

Європейська Комісія знає про проблему зі «шпариною» у законодавстві та готує пропозиції щодо вирішення проблеми з листопада 2012 року. Крім того, як свідчать документи, влада знала, що компанії зловживають цією «шпариною», принаймні з 2013 року. Проте робота над законопроектом, що її перекрив би, ведеться мляво. А перегляд вимог до екодизайну лампочок, як стало відомо Guardian, не буде проводитися аж до наступного року.

Це може ще надовго забезпечити дію в ЄС «шпарини» щодо допустимого відхилення, якою нині користуються, крім виробників лампочок, виробники багатьох інших побутових приладів: телевізорів, водонагрівачів, посудомийних і пральних машин, холодильників та кондиціонерів.

Якщо врахувати маніпуляції з допустимими відхиленнями, що здійснюються виробниками побутової техніки, то «шпарина» обходиться споживачам приблизно у 2 000 000 (два мільярди) євро на рік, повідомляє громадська організація Coolproducts.

Як заявив віце-президент компанії Electrolux Віктор Сандберг, подібні «шпарини» необхідно перекрити стосовно усіх промислових виробів. «Хотілося б, аби Євросоюз розпочав реформування відповідного законодавства вже з початку наступного року», – зазначив він.

Громадські об’єднання, які займаються проблемами ефективності, стверджують, що представники влади попередили їх: радикальні пропозиції щодо розв’язання проблеми «приречені», адже Брюссель побоюється спровокувати реакцію у ЗМІ, співмірну зі скандалом через фальсифікацію «Фольксвагеном» показників вмісту шкідливих речовин у вихлопних газах дизельних автомобілів.

«Вибуховий скандал навколо ”Фольксвагена” розбудив регуляторів у ЕС, – сказала Стефані Ардіті, експерт з продукції у Європейському бюро з питань захисту довкілля. – Те саме могло би статися з побутовими приладами, проте керівництву [Євро]комісії хотілося б знову заснути. Замість того, щоб класти під сукно ці реформи, слід би було їх прискорити. Поки цього не зроблять, перевага залишатиметься на боці тих, хто готовий дурити споживачів своєї продукції».

Результати тестування лампочок, здійсненого у Швеції, були опубліковані в Інтернеті. У відповідь компанія Ikea заявила, що поверне кошти всім тим споживачам, які висловлять незадоволення лампочками, придбаними в її магазинах. «Звіт про тестування стосується галогенних лампочок, які більше не продаються в Ikea, – повідомив речник шведської фірми. – Із вересня 2015 року ми пропонуємо нашим споживачам виключно LED-лампи як більш екологічні».

Джо Пікардо, прес-секретар Philips, заявила, що її компанія додержує всіх діючих стандартів і принципу точного маркування продукції.

«Ефективність окремих лампочок варіюється, – сказала вона. – Це пояснюється самою природою цієї продукції, зокрема галогенних ламп – через використання вольфрамової спіралі. А в середньому ж наші лампочки відповідають стандартам з урахуванням допустимого відхилення показників у межах 10%».

Компанія Osram, у свою чергу, заявила, що ця «проблема стосується не конкретної компанії, а всієї галузі в цілому» і послалася при цьому на Європейську асоціацію торгівлі освітлювальними приладами.

Дєдерік де Стопелаар, генеральний секретар асоціації, повідомив, що індустрія усвідомлює проблему, а дослідження лампочок, здійснені асоціацією, виявили відхилення від заявлених виробником показників ефективності аж до 35%. При цьому більшість лампочок, ефективність яких не відповідала заявленій, були виготовлені поза межами ЄС.

«Ці звинувачення для нас не новина, оскільки в ході нашої програми дослідження ринку ми отримали такі самі результати, – сказав він. – Більшість виявлених відхилень стосуються яскравості». Де Стопелаар, утім, запропонував вирішити проблему шляхом спрощення маркування, а не ліквідації діючої норми допустимого відхилення.

«Нам потрібне виважене допустиме відхилення, і, в принципі, 10-відсоткова похибка прийнята в міжнародних стандартах, – повідомив він. – Я вважаю, що всі головні виробники «вкладаються» в ці рамки. Епізодично трапляються більші відхилення, але це може бути просто виробничим браком або винятковим випадком».

При цьому Де Стопелаар відмовився надати інформацію щодо ефективності виробів європейських компаній, зібрану в ході здійсненого асоціацією дослідження.

За матеріалами The Guardian

Переклад з англійської «Вектор Ньюз»

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031