Авторизація

» » Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

Десь наприкінці 90-х років минулого століття в Україні чекали на офіційний візит Президента Республіки Білорусь (РБ) Олександра Лукашенка. У складі передової групи, яка утрясала останні організаційні проблеми, з Мінська до Києва прибув відповідальний працівник одного з профільних підрозділів КДБ Білорусі у званні полковник. Це було певною несподіванкою, позаяк до складу передових груп, зазвичай, включаються тільки співробітники державного протоколу і служби охорони.

Про причину такого рішення білоруської сторони розповів сам офіцер білоруської спецслужби. Виявляється, керівництво КДБ РБ було вкрай занепокоєне намірами лідерів УНА-УНСО організувати публічний протест проти перебування О.Лукашенка в Україні.

Активісти УНА-УНСО дійсно планували пікетувати Посольство РБ з лозунгами білоруської опозиції «Жыве Бєларусь», «Незалежнасць», «Долой Лукаша», «Белоруссию у Европу, Лукашенка – в ж..у». Так вони планували віддячити «останньому європейському диктатору» за побиття і арешти побратимів, які пліч-о-пліч з білоруськими опозиціонерами брали участь у масових протестних акціях, що відбулися в квітні 1996 року і увійшли в історію під назвою «Мінська весна». Її організатори виступали проти підписаного 2 квітня 1996 року Борисом Єльциним і Олександром Лукашенком Договору про Співтовариство Росії і Білорусі, зміни державної символіки, надання російській мові статусу другої державної, права Президента РБ розпускати парламент. За участь у цих акціях сотні людей, у тому числі декілька членів УНА-УНСО, були засуджені і вийшли на свободу в кінці 1996 року.
Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

За словами полковника КДБ РБ, після масових протестів у Мінську Олександр Лукашенко вщент розніс керівників силових відомств за їхню безпорадність і невміння попереджувати антипрезидентські акції. Він пообіцяв потурити очільників КДБ РБ із займаних посад, якщо щось схоже відбудеться в Києві. Через це, досить знервований посланець КДБ РБ висловив прохання якось вплинути на лідерів УНА-УНСО й схилити їх відмовитись від проведення запланованих заходів. Пояснення співробітників СБУ, що Україна є демократичною державою, де кожен вправі відкрито висловлювати свою політичну позицію, а тому не функція спецслужби забороняти пікети чи лозунги, якщо вони не є протиправними, сприймались білоруським колегою як нещирі. Зрештою, він перейшов на емоційні аргументи: «Ви навіть не можете уявити, в яких умовах нам доводиться працювати. Ось нещодавно, хтось нашептав Лукашенкові, що поема «Лука Мудищев» нібито є пародією на нього! Відтак він вимагав від керівництва КДБ РБ знайти і покарати автора-наклепника. Далеко не з першої спроби вдалося пояснити Президентові РБ, що анонімна еротична поема, авторство якої приписують російському поету Івану Баркову, гуляє в рукописах просторами колишньої Російської імперії з другої половини ХІХ століття. А в 30-ті роки її озвучував сам Василь Качалов».
***

Цей красномовний приклад «раціонального використання» авторитарним правителем можливостей спецслужб пригадався сьогодні, коли російські засоби масової інформації повідомили про викрадення невідомими озброєними особами в уніформі жителя Якутська Олександра Габишева. Того самого «шамана-воїна Саші», який нібито отримав завдання від самого Бога «вигнати демона Путіна з Кремля» і відновити в Росії народовладдя.
Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

З цією метою на початку березня 2019 року він пішки відправився з Якутська до Москви. «Шаман Саша» йшов узбіччями автодоріг з візком, завантаженим необхідними в дорозі речами, включаючи юрту для ночівлі. Згодом, завдяки відеоблогерам і публікаціям в пресі, він став широко відомим і популярним. Кожен з розміщених у соцмережах відеосюжетів з Габишевим набирав близько мільйона переглядів.

Ставлення пересічних росіян до нього, в основному, було позитивним. Вони повсюди прагнули підтримувати його матеріально. Спочатку «шаман Саша» відмовлявся від добровільних пожертвувань, але згодом почав приймати гроші, які витрачав на ночівлю.

У липні 2019 року, подолавши понад 2000 кілометрів, Габишев дістався Чити, де виступив на зібраному з цієї нагоди мітингу «Росія без Путіна». Він закликав використовувати у боротьбі з путінським режимом мирні заходи, але водночас заявив: «Якщо вони не подіють, доведеться застосовувати й інші». Закінчив свій виступ «шаман Саша» словами: «Віднині Путін вам не указ – живіть вільно».
Чим налякав Кремль «шаман-воїн Саша»?

На підході до столиці Бурятії міста Улан-Уде (відстань до нього від Якутська становить понад 2700 кілометрів), місцева влада влаштували проти Габишева та близько 30 його сподвижників низку провокацій за участю працівників автоінспекції, які вилучили подарований шаману автомобіль «Жигулі», журналістів ЗМІ, шаманів общини «Тенгері», котрі були негативно настроєні по відношенню до нього. Справа в тому, що 8 вересня в Бурятії проходили місцеві вибори і влада злякалась участі популярного шамана в стихійних мітингах опозиції. Не бажаючи загострювати ситуацію в місті, Габишев відмовився від участі у несанкціонованому мітингу і після нетривалого відпочинку, вирушив з Улан-Уде в напрямку Іркутська.

Між тим, опозиційна акція в Улан-Уде, участь у яких взяли прихильники Габишева, все ж таки відбулась. Її організував один з невдоволених результатами виборів кандидат, на яких переміг представник провладної партії «Единая Россия». Чотири організатора акції були затримані поліцією із застосуванням сили.

Вочевидь, події в Улан-Уде дали правоохоронцям формальний привід для затримання Олександра Габишева за підозрою у підбурюванні до екстремістських дій. Так чи інакше, зранку 19 вересня 2019 року у тимчасовому таборі, розбитому для ночівлі в одному із сіл на кордоні Бурятії з Іркутською областю, Олександр Габишев був викрадений невідомими людьми в масках і відвезений в Улан-Уде.

Звичайно, можна потішатися з того, що влада у такий спосіб ізолювала «шамана Сашу», побоюючись потойбічних сил і планів Олександра Габишева об’єднати навколо себе представників цієї древньої професії, створити з них опозиційну партію задля оспівування Володимира Путіна всесвітньовідомим шлягером.


Утім, надмірне кепкування тут недоречне. Після доповідей ФСБ РФ з Чити й Улан-Уде в Кремлі нарешті усвідомили, що допускати «шамана-воїна Сашу» в Іркутську область небезпечно. Адже її мешканці й до цього часу не оговтались від наслідків спочатку смертоносної повені (червень-серпень), а потім масштабних лісових пожеж (серпень-вересень) й надзвичайно розлючені бездіяльністю місцевої корумпованої влади.

І навіть якщо чиновникам Іркутська якось би вдалось впоратися з впливом популярного Габишева на громадсько-політичні процеси в регіоні, то подальше просування його депресивними областями РФ до Москви задля «вигнання з Кремля демона Путіна», могло б призвести до додаткового напруження в російському суспільстві.
***

У березні 2019 року міжнародна організація магів «Імперія найсильніших відьом» провела прес-конференцію, на якій повідомила світу, що депутати Держдуми РФ ось уже пів року розробляють закон, який на території Російської Федерації врегульовував би ринок послуг російських відьом і колдунів. Керівники організації заявили про те, що задля прийняття закону про легалізацію магії з ними вже співробітничають всі чотири фракції Держдуми («Единая Россия», КПРФ, ЛДПР і «Справедливая Россия»). Запропонованим законопроектом, закрема, передбачається створення єдиного реєстру «альтернативних спеціалістів». Так, аби не відлякувати людей, пропонується іменувати представників потойбічних сил. Вочевидь, після інциденту з «шаманом-воїном Сашею» проблема унормування особливостей «звитяжної праці» в Росії відьмаків, колдунів, шаманів, демонів та іншої нечисті актуалізувалась. Тож невдовзі ми можемо стати свідками, як у правове поле РФ будуть введені поняття «провладного і антиросійського шаманства».

Борис Дніпров

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031