Авторизація

» » Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»

Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»

Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»«Імплементація Угоди про асоціацію з ЄС». Цій темі був присвячений «круглий стіл», що відбувся в Національному інституті стратегічних досліджень.


Відкриваючи його, перший заступник директора НІСД, доктор економічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Власюк зазначив, що для нашої держави ця Угода є передусім інструментом реалізації необхідних реформ та інституціональних перетворень і що головним викликом на цьому шляху є військова агресія Росії на тлі глибокої економічної кризи, в якій перебуває національна економіка.

Україна змушена захищати свій суверенітет і європейський вибір зі зброєю в руках, витрачаючи на це фінансові ресурси, які можна було б використати на необхідні реформи і виконання взятих перед ЄС зобов’язань. Але виконувати Угоду потрібно.

Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»


А вона, за словами Олександра Власюка, містить три важливих групи завдань.

Перша стосується фактичного створення повноцінної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Її основними компонентами є не стільки поступове взаємне обнуління мит, скільки уніфікація правил торгівлі товарами та послугами.

Після лібералізації митного режиму в торгівлі з країнами ЄС у ролі головного обмеження у розвитку українського експорту на ринок ЄС залишаються нетарифні обмеження у розвитку вітчизняного експорту. І насамперед – вимоги відповідності нашої продукції європейським стандартам і технічним регламентам. Ці обмеження мають бути нівельовані в ході імплементації в Україні європейської системи технічних стандартів.

Друга передбачає імплементацію законодавчих норм в економічному й галузевому співробітництві, які одночасно координуватимуться в нашому законодавстві з нормами ЄС. Наприклад, в енергетиці за 3–8 років Україна має прийняти директиви ЄС стосовно електрики, газу, геологорозвідки, мирного атому й енергоефективності.

У сфері оподаткування слід поступово наблизитися до тієї системи, що існує в ЄС. Це сприятиме росту обсягів надання послуг українських транспортних компаній на європейських ринках і європейських на українських.

У сфері корпоративного управління наша країна зобов’язується наблизитися до норм ЄС з питань захисту прав акціонерів, кредиторів та інших сторін, впровадити міжнародні стандарти бух обліку.

Третя група завдань пов’язана із взятими Україною зобов’язаннями у сфері фінансового співробітництва, боротьби з шахрайством та протидії корупції. Зокрема, наша держава зобов’язалася за 5 років приєднатися до конвенції «Про захист фінансових інтересів ЄС» та двох важливих протоколів до неї: «Про корупцію у Співтоваристві» і «про відмивання капіталів».

Виконання цих завдань, на думку Олександра Власюка, конкретизує співробітництво між сторонами в економічній та юридичній сферах, у галузі безпеки, зовнішньої політики тощо, а також визначає 10 пріоритетів у спільних діях сторін з її імплементації.

Це, зокрема, реформи: конституційна, судова, антикорупційна, державного управління, виборча, у сфері держзакупівель, податкова, з дерегуляції, енергетична, а також широке застосування зовнішнього аудиту.

Про необхідність аудиту говорив під час «круглого столу» й голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінські. Зокрема він зазначив, що Україна шляхом реформ має йти еволюційним шляхом, адже це дешевше, ніж йти революційним.

Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»


Мені, зізнаюсь, це було трохи дивно чути, адже сама Польща свого часу, завдячуючи Лешеку Бальцеровичу, пройшла так звану «шокову терапію» (що певною мірою можна назвати революцією) й зараз живе значно краще, ніж Україна. Але справа, звичайно, не тільки в революційності або еволюційності підходів до реформування в Україні, а в загальному підході до цього процесу.

Один із лейтмотивів виступу Яна Томбіньскі стосувався саме культури підзвітності та прозорості у проведенні реформ – як в Україні, так і з боку її західних партнерів. За його словами, в Європі дуже прискіпливо ставляться до реформ в Україні, адже вони проводяться у тому числі й за рахунок саме європейських платників податків. «Тому ми перебуваємо під їхнім постійним аудитом», – зазначив Томбінські.Я в цих словах відчув певне застереження, що терпець у європейців може й увірватися. Адже, як зауважив голова Представництва ЄС в Україні, Європа готова допомогти втілити той величезний потенціал, який у нас є. Але проводити реформи замість нас, вона, звичайно не буде. І гострих кутів у діалозі України з ЄС за "круглим столом" не оминути...

Ян Томбінські: «Еволюційний шлях дешевше революційного»


Костянтин НІКОЛАЄВ

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Май 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031