Авторизація

» » «Не гоже холопам знати як живуть бояри» або ще раз про те, чому Україна не Росія

«Не гоже холопам знати як живуть бояри» або ще раз про те, чому Україна не Росія

«Не гоже холопам знати як живуть бояри» або ще раз про те, чому Україна не РосіяВ одній із своїх ранніх гуморесок неперевершений О.Вишня (П.Губенко) описав особливості пізнання навколишнього світу сільським хлопчиком Остапом. Спостерігаючи як селом виходжає священик у рясі, яку він сприймав за жіночу спідницю, хлопець мучився питанням: «Чи у попа штани є»? Дякуючи конфузу, що невдовзі стався із «служителем культу», Остап та його старші односельці наочно переконалися, що у священика такий обов’язковий аксесуар чоловічого гардеробу таки присутній. І втратив він його у коморі, звідки поспіхом утікав від дядьків, які «застукали» невдаху-коханця у сусідської Пріськи. Коли ж Остап поділився своїм відкриттям матері та чомусь не розділила його радості й побила. Сюжет гуморески, написаної далекого 1927 року, несподівано отримав своє продовження у сучасній Росії. Однак на відміну від Остапа, за невиправдану допитливість покараним буде не хлопчик-одинак, а весь російський народ.

***

«Не гоже холопам знати як живуть бояри» або ще раз про те, чому Україна не РосіяА все почалося з того, що активісти громадського мережевого руху «Відкрита Росія» наприкінці вересня поточного року опублікували в Інтернеті фоторепортаж з відпочинку Патріарха Російської православної церкви (РПЦ) Кирила (В.Гундяєва) у широченних «сімейних» труселях на шикарній яхті «Azimut» (вартістю близько 680 тисяч євро). Планово чи за збігом обставин, відразу ж після скандалу, спричиненого оприлюдненням компрометуючих Кирила фотографій, комісія Уряду РФ із законотворчої діяльності схвалила розроблений ФСБ РФ законопроект щодо засекречення відомостей про власників елітної нерухомості, літаків та яхт. Як вказали автори законопроекту «Про внесення змін до окремих законодавчих актів РФ, якими регулюються питання держреєстрації прав на нерухоме майно і операції з ним», він розроблявся з метою «вдосконалення системи державного захисту». Їх вкрай занепокоїло те, що «співставлення отриманої інформації з відомостями з інших джерел дозволяє ідентифікувати фізичні особи за їхніми персональними даними. У подальшому така інформація може бути використана в злочинних і компрометуючих цілях». Державно-правове управління Президента РФ також визнало за можливе внесення законопроекту на розгляд Держдуми РФ, що вважається запорукою одноголосного голосування за нього депутатів пропрезидентських фракцій. Введення його у дію очікується вже у березні 2016 року.

Справа у тім, що до цього часу в Росії відомості з державних реєстрів прав на нерухоме майно, повітряні судна і судові реєстри були загальнодоступними. Вважалось, що за рахунок цього забезпечувалась юридична чистота цивільно-правових операцій з нерухомістю. Утім, на думку законотворців із ФСБ, існуючий механізм «у даний час багато в чому перестав відповідати меті, для якої він створювався». Що й не дивно, оскільки інформацією з державних реєстрів майна почали активно користуватися представники неурядових організацій для здійснення громадського контролю за діями корумпованих чиновників. Зокрема, 2013 року після публікацій в Інтернеті Олексієм Навальним викривальних матеріалів на члена партії «Єдина Росія» Володимира Пехтіна про наявність у нього розкішного майна в США, той був змушений відмовитись від мандату депутата Держдуми РФ. У липні 2015 року після оприлюднення «Новою газетою» результатів журналістського розслідування про причетність Директора ФСБ РФ Олександра Бортнікова і ще понад десяти високопоставлених співробітників головної путінської спецслужби до багатомільйонної оборудки ыз землею колишнього відомчого дитячого садочка у підмосковному селі Калчуга на Рублівсько-Успенському шосе, виник гучний скандал. Щоправда він нічим не закінчився, однак авторитету «альма-матер» Путіна не добавив.

Особливо не приховуючи бажання обмежити вільний доступ до відомостей про корумпованих російських чиновників, ФСБ РФ схильна замовчувати ще одну вагому причину розробки цього законопроекту. До анексії Криму і військової агресії на Донбасі російські багатії з метою збереження анонімності у питаннях власності оформляли свої об’єкти на офшорні компанії. Однак тепер, коли щодо наближених до Кремля олігархів діють суворі економічні санкції, які спричинили масову деофшоризацію, у Тимченка, Ротенберга та інших «друзів Путіна» виникла нагальна потреба у приховуванні відомостей про наявну у них власність в Росії.

Безумовно, не варто недооцінювати небезпеку недобросовісного використання злочинцями інформації російських державних реєстрів майна. Й насправді, безпристрасна кримінальна статистика фіксує зростання кількості злочинів, пов’язаних з отриманням доступу до персональних даних власників нерухомості, внаслідок чого вона стає легкою здобиччю «чорних ріелтерів». За даними МВС Росії, злочини у сфері нерухомості піднялися на третю сходинку після кредитних злочинів і злочинів у сфері споживчого ринку. Однак, на думку російських експертів, цей злочинний бізнес може бути успішним лише при наявності корумпованих зв’язків «чорних ріелтерів» із співробітниками соціальних служб, працівниками паспортних столів органів МВС та іншими державними службовцями. Так що замість втаємничення відомостей державних реєстрів майна краще російські законодавці подбали б про вдосконалення системи організації боротьби з корупцією в органах влади і управління, одним із пріоритетних напрямків якої є створення умов для максимальної прозорості діяльності держаних структур.

Вже зараз російські фахівці у сфері ринку нерухомості забили на сполох. Вони вважають, що запропоновані ФСБ РФ зміни до чинного законодавства суперечать принципам відкритості і достовірності публічних реєстрів. Після їх введення у дію постраждають насамперед добросовісні учасники операцій з купівлі-продажу майна, які втратять можливість отримувати виписки з державних реєстрів і виявляти зловмисників ще на первинній стадії збору необхідних документів. До персональних даних можуть бути віднесені будь-які відомості, які хоча б якось дозволяють ідентифікувати фізичну особу. Як наслідок, кількість шахрайських оборудок збільшиться у рази, що неминуче призведе до зростання числа позовів до судів і зловживань.

***

Синхронно з процесом засекречування відомостей про власників нерухомості в Росії, Україна відповідно до Угоди про асоціацію з Євросоюзом, розпочала рух у прямо протилежному напрямку. На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» з 6 жовтня 2015 року став відкритим і доступним для будь-якої особи Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. На черзі, відкриття реєстру транспортних засобів. Відтепер, після спеціальної реєстрації-ідентифікації користувача на сайті у «Кабінеті електронних сервісів» Міністерства юстиції України інформація з державних реєстрів буде надаватися не тільки щодо об'єкта нерухомого майна, а й про суб'єкта права, тобто за прізвищем людини можна буде дізнатися, якими квартирами, будинками, ділянками або автомобілями володіє будь-який громадянин України. Звичайно першими відчули певний дискомфорт чинні та колишні можновладці, які відразу ж потрапили під приціл активістів громадських організацій і журналістів. Дехто з них, протестуючи проти нових порядків, почав використовувати аргументи російських чиновників, наголошуючи на небезпеці використання їхніх персональних даних із злочинною метою. Але хочеться вірити, що рух України подалі від азіатського низькопоклонства, традиційного плазування перед начальством, гнітючої атмосфери улесливості та холопства, вже не зупинити.

***

Патріарх РПЦ Кирило вже не вперше опиняється в епіцентрі скандалів, пов’язаних із його слабкістю перед «мирськими утіхами». То начепить на руку годинника фірми Breguet вартістю понад 30 тисяч євро, то вирушить у подорож Ладозьким озером розкішною яхтою «Паллада» вартістю понад 4 мільйони доларів, яка раніше належала адміністрації Путіна. Того гляди і він, слідом за описаним О.Вишнею сільським попом, раптом втратить один із основних предметів чоловічого одягу і стане схожим на ще одного «друга Путіна» - президента Чехії Мілоша Земана. Як відомо, учасники чеської арт-групи «Ztohoven» 19 вересня 2015 року замінили штандарт над президентською резиденцією «Празький град» на величезних розмірів червоні труси. Таким чином вони висловили своє критичне ставлення до проросійської політики Земана, який нещодавно здійснив також візит до Пекіну, де безмірно хвалив китайське комуністичне керівництво. Затримані члени групи «Ztohoven» під час слідства пояснили, що обрали червоні труси для президентського флагштоку тому, що вони такого ж кольору, як і прапор КНР. Характерно, що окружний суд Праги відхилив вимогу місцевої прокуратури про покарання учасників арт-групи, визнавши їхню вину недоведеною. Таке рішення чеського правосуддя навряд чи зрозуміють в Росії, яка на шляху будівництва «Русского мира» стрімко скочується у середньовічний морок інквізиції. Там навіть казка «Про попа і його працівника Балду» на вимогу РПЦ нині видається не у рукописній редакції О.Пушкіна, а у варіанті В.Жуковського, який під тиском царської цензури був змушений ще 1840 року скорегувати оригінальний авторський текст, помінявши «попа» на «купця Кузьму Остолопа».

Борис Дніпров, аналітик


Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031