Авторизація

» » Чи є російська ядерна зброя в Криму і чи загрожує Україні її застосування у випадку ескалації конфлікту на сході?

Чи є російська ядерна зброя в Криму і чи загрожує Україні її застосування у випадку ескалації конфлікту на сході?

Чи є російська ядерна зброя в Криму і чи загрожує Україні її застосування у випадку ескалації конфлікту на сході?У фонді "Майдан закордонних справ" відбулась презентація дослідження та експертне обговорення на тему "Ескалація ядерного протистояння США та Росії в контексті російсько-української війни".
Дослідження підготували Олексій Куроп'ятник, експерт "Майдану закордонних справ" та Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння.
Серед багатьох тем обговорення нашу увагу привернула наступна: «Чи є російська ядерна зброя в Криму і чи загрожує Україні її застосування у випадку ескалації конфлікту на сході?».
Одже, ще в середині грудня минулого року з`явилися чутки про розміщення в Криму російської ядерної зброї.- Це стало приводом для того, щоб низка конгресменів США виступила проти подальшого скорочення ядерних арсеналів США-РФ в рамках Договору СНО-3 2010 року.
- Командувач НАТО в Європі генерал Філіп Брідлав (Philip Breedlove) тоді заявив про переміщення російських ОТРК «Іскандер», здатних нести ядерну зброю, до Криму. Хоча й визнав, що НАТО достовірно не знає про переміщення на півострів боєкомплекту із ядерними боєголовками.
Натомість МЗС РФ заявило про те, що вказані вище дії є реакцією на переміщення американських бойових літаків, здатних нести тактичну ядерну зброю, до країн Балтії. Голова зовнішньополітичного відомства РФ Сергій Лавров аргументував позицію тим, що Росія вільна пересувати по своїй території, включаючи Крим, ядерну зброю як їй заманеться. (Щоправда, 26 квітня 2015 року РФ спростувала цю позицію).

Таким чином, тематика тактичної ядерної зброї (ТЯЗ) в контексті протистояння Росії та США\НАТО вже стала частиною кризи відносин РФ-Україна-Захід. Провідні експерти США в сфері ядерного озброєння ще на початку цього року вказали на слабку вірогідність того, що РФ розмістила «Іскандер» із ядерними боєзарядами в анексованому Криму.

Тут виділяються наступні моменти: носії російської тактичної ядерної зброї знаходяться в Криму завжди, після розвалу СРСР вони не виводилися з півострова. СРСР там тримав бойові кораблі, ЗРК ППО, бойову авіацію, артилерійські снаряди із ядерними боєголовками. Після розвалу СРСР боєголовки ТЯЗ вивезли, із засобів доставки залишилися ті, що входидять до складу ЧФ РФ, зокрема, крейсери, есмінці, фрегати, корвети та підводні човни, здатні нести тактичні ядерні крилаті ракети (SS-N-12, SSN-22за класифікацією НАТО) та торпеди. Однак ядерні боєзапаси до них зберігаються на центральних складах на території Росії, зокрема, нанайближчому – Белгород-22.

Після окупації півострову Росія почала швидко нарощувати свій військовий контингент на півострові, проводити модернізацію існуючих військових об’єктів, завозити техніку, здатну використовувати тактичні ядерні заряди. Про розміщення в Криму стратегічної ядерної зброї мова взалагі не йде.

Сили ВМФ, здатні нести ядерну зброю:
ЧФ РФ в Севастополі включає у свій склад крейсери, есмінці, фрегати, корвети та підводні човни. Усі вони здатні нести тактичну ядерну зброю, зокрема крилаті ракети із ядерними боєголовками, торпеди. Однак ядерні боєзапаси для таких типів озброєння зберігаються на центральних складах в Росії, але достовірні дані про їх переміщення в Крим наразі відсутні.

Бомбардувальники:
На початку минулого року, а потім в березні цього Кремль заявив, що 10 дальніх ракетоносців-бомбардувальників Ту-22М3 (Backfire), здатних нести крилаті ракети класу Х-22, Х-15 та авіабомби з ядерним озброєнням, будуть переміщені до Криму на авіабазу Гвардейскоє, щоправда, на тиждень на період навчань до 21 березня.На Заході експерти вважають їх передислокацію на постійній основі з військової точки зору нелогічним та безглуздим кроком через низку причин. Ракетоносці - бомбардувальники Ту-22М3 розташовані в Росії на чотирьох діючих авіабазах:
- База ВПС морської авіації Оленегорск на Кольському півострові для тактичної авіації,
- База ВПС Шайковка, м. Кіров, Калужська область, Західний ВО, (це саме ті Ту-22М3 перехоплюються авіацією НАТО над Балтикою в останні місяці)
- База ВПС Белава, Іркутська область, Центральний ВО,
- База ВПС Алексєєвка, Монгохто, Хабаровська область, Східний ВО.
- П’ята база ВПС в м. Новогород Західного ВО на стадії закриття.

З воєнної точки зору, для ураження цілей в Європі немає потреби переміщувати середній бомбардувальник Ту-22М3 в Крим, бойовий радіус його дії з бази Шайковка повністю перекриває можливості бази Гвардейскоє, Крим, в Європі, хоча трохи додає в північній Африці та на Аравійському півострові. Однак таке переміщення створює значні ризики для вразливості авіабази на випадок упереджувального удару з боку НАТО через її близькість до кордону.

ОТРК «Іскандер-М»:
Західні експерти ставлять під сумнів розміщення дивізіону ОТРК «Іскандер- М» в Криму, відомості про який з`явилося в травні 2014 року у заяві генерала ГШ ЗСУ А.Розмазніна. Вважається, що насправді це були протикорабельні РК крилатих ракет берегової оборони «Бастіон-П» (K300P абo SSC-5), що дуже схожі ззовні.Вже в середині грудня 2014 року командувач РВСН РФ С.Каракаєв спростував інформацію про плани розміщення в Криму стратегічних ракет, однак ситуація щодо ОТРК «Іскандер-М» залишається неясною: РФ наразі проводить модернізацію РК «Точка» (SS-21) для ОТРК «Іскандер-М» як SS-26.

Чотири із 10-ти бригад ОТРК «Іскандер-М» вже отримали їх на озброєння (усі в Західному ВО), а п’ята бригада мала їх отримати до кінця 2014 року. В поточному році модернізація торкнеться бригад в Центральному та Східному ВО. Дивізіон «Іскандерів-М», найближчий до Криму, розташований поблизу Молкіно в Краснодарському краї. Відтак, розміщення дивізіону «Іскандер-М» в Криму вимагає зміни конфігурації розташування усієї мережі дивізіонів цього класу на території РФ, що малоймовірно в короткій перспективі.

ЗРК ППО С-300:
Російські ЗРК ППО С-300 здатні використовувати ракети із ядерними боєзарядами проти групових та надшвидких цілей і, як правило, мають такі спецракети в штатному боєзапасі. Після анексії Криму українські ЗРК ППО С-300 були покинуті неушкодженими, РФ планує їх використати в інтегральній системі національної ППО. Однак на авіабазу Гвардєйскоє були ще у березні 2014 року передислоковані російські ЗРК ППО С-300. Наразі немає чіткої інформації про наявність ядерних боєзапасів в їхньомуштатному боєкомплекті.Таким чином можна зробити висновок, що інформація щодо тактичної ядерної зброї в анексованому Криму відображає звичну проблему із нею – більшість її носіїв є подвійного використання, відтак складно довести, що техніка використовує лише звичайні боєзаряди. Більше того, поведінка керівництва РФ в цьому питанні вказує на небажання порушувати існуючий ядерний баланс сил із НАТО, в тому числі в сфері тактичної ядерної зброї.

Й хоча розташування ТЯЗ РФ в Криму теоретично можливе і, з точки зору Москви, не буде суперечити двостороннім зобов’язанням РФ та США. Однак при цьому радіус дії стратегічної ядерної авіації РФ в Західній Європі у разі базування в Криму (база ВПС в м.Гвардійське) не створить РФ додаткових можливостей для бази ВПС РФ Шайковка, Калужська область РФ на кордоні з Білоруссю, однак буде політично шкідливим. Схоже, наприкінці квітня цього року в Кремлі це вже зрозуміли.

Одже, скандал навколо вірогідного розміщення тактичної ядерної зброї РФ у анексованому Криму та реакція на нього на Заході вказує на те, що попри усі сподівання, керівництво Росії так і не відчуває себе достатньо впевнено щодо нового статусу півострова через рік після анексії. І скоріш за все, припускає варіант, що Крим якщо і не повернеться до складу України, то принаймні, його територію РФ не зможе вільно використовувати як свою невід`ємну частину з усіма правовими наслідками.

З політичної точки зору ситуація явно використовується лідерами Кремля в риториці проти розміщення в Польщі та Румунії американських бойових літаків (на ротаційній основі), які здатні нести ТЯЗ. Нарешті швидкий перехід публічної риторики лідерів РФ із зондажного просування ідеї передислокації російської ТЯЗ в Крим (травень-грудень) до рішучого заперечення таких фактів з початку 2015 року на найвищому рівні свідчить про те, що де-факто керівництво РФ:
- Визнає сумнівність російського статусу Криму;
- Визнає, що розміщення ТЯЗ в Криму руйнує рештки необхідної атмосфери довіри з США в контексті контролю над стратегічними ядерними озброєннями, навіть із врахуванням того, що ТЯЗ не підпадає під цей контроль з технічної точки зору.

Загроза застосування російської ТЯЗ проти України
Об`єктом залякування щодо можливості використання ТЯЗ РФ є США та інші країни НАТО. Окремі експерти допускають включення в число цілей щодо застосування російської ТЯЗ Україну, наводять для підтвердження своєї думки положення Воєнної доктрини РФ 2010, 2014 рр., публічні висловлювання воєнно-політичних лідерів РФ щодо доцільності упереджувального «деескалаційного» удару проти неядерної країни. За окремими ознаками ці аргументи вкладаються у контекст збройного конфлікту України та РФ. Однак Олексій Куроп'ятник та Валентин Бадрак не поділяють таку точку зору, і ось чому.

ЗС РФ мають значну перевагу щодо України у ВПС, які, однак складно застосовувати в поточному контексті бойових дій на Донбасі через політичні фактори – не може бути такої трофейної зброї у сепаратистів, відтак «сховати російські вуха» в цьому конфлікті стане ще складніше.

Проте у разі загострення ситуації в зоні АТО у лідерів Кремля завжди буде вибір: застосовувати ВПС та ВМФ чи ТЯЗ, і з огляду на зовнішньополітичні ризики перевага буде віддана звичайним озброєнням, оскільки баланс сил із ЗСУ тут на користь Росії.

Інша причина є суто ідеологічна: російська агресія на Донбасі проводиться в рамках концепції захисту «руского мира», де за сценарієм Росія «допомагає російськомовним братам звільнитися від фашистів», причому не напряму своїми збройними силами, а виключно військово-технічними поставками та направленням своїх добровольців.У цей сценарій явно не вписується застосування для звільнення «братів» ядерної зброї, якої не може бути не тільки у сепаратистів, але і в Україні (використання версії «військових трофеїв» щодо походження зброї у сепаратистів), оскільки це неядерна країна. Такий крок створить ризик руйнації усієї версії Кремля щодо справжнього змісту подій на Донбасі та створить внутрішньополітичні проблеми, що навіть гірше, ніж зовнішньополітичні.

Підготував Костянтин НІКОЛАЄВ

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031