» » Архістратиг Михаїл («Динамо») проти богині Афіни («Олімпіакос»)

Архістратиг Михаїл («Динамо») проти богині Афіни («Олімпіакос»)

Покровителька грецької столиці богиня Афіна в День усіх закоханих не допомогла футбольному клубу «Олімпіакос» перемогти київське «Динамо». Але вона й не примусила пірейців цілий тиждень, аж до гри в Україні, почуватися, як міфічний птах Фенікс – «відроджуватися з попелу» після поразки. Тепер слово за небесним покровителем Києва – Архістратигом Михаїлом. Чи перевершить він Афіну в підтримці українських футболістів – покаже гра 21 лютого на НСК «Олімпійський».

Перший офіційний матч київського «Динамо» в 1/16 фіналу Ліги Європи УЄФА 14 лютого в Піреї, як відомо, закінчився внічию – 2:2. Упродовж гри «Олімпіакос» був попереду в рахунку й намагався втримати перемогу, але цього не дозволило «Динамо». Тепер 44-разовий чемпіон Греції сподівається на прихильність Фортуни в матчі 21 лютого в Києві. Отже, інтрига після стартової гри в Піреї лише посилилася.

Одразу зазначимо: нічия залишає шанси обом командам поборотися за вихід в 1/8 фіналу Ліги Європи. Водночас виїзна результативна нічия – це добрий заділ підопічних Олександра Хацкевича позитивно для себе вирішити долю двоматчевого протистояння.

Кривдники «Мілана»

З телетрансляції гри 14 лютого вболівальники бачили аншлаг на стадіоні «Георгіос Караїскакіс». По вінця заповнена футбольна арена греків забезпечила пірейцям потужну підтримку піснями й барабанним боєм, однак у рідних стінах «Олімпіакос» перемогу втратив. Нагадаємо, на гол Хассана з пасу Фортуніса (10-та хвилина) гості відповіли на 27-й хвилині – Буяльський після прострілу Кендзьори в центр штрафного майданчика зрівняв рахунок. Втім, від 41-ї хвилини «Олімпіакос» знову вів перед після потужного удару здалеку Жила Діаша. А під завісу другого тайму не менш красивий м’яч забив грекам Вербич.
В очікуванні грядущої гри в Києві докладніше розповімо про суперника біло-синіх і нагадаємо його турнірний шлях у Лізі Європи.

Статистика свідчить: вдома «Олімпіакос» грає сильніше, ніж у гостях. І чемпіонат Греції нині в розпалі, а кияни – лише на старті офіційних зустрічей. На це звертав увагу в пресі екс-наставник біло-синіх Леонід Буряк, зазначивши, що в «Олімпіакоса» є перевага. Та й капітан «Динамо» Віктор Циганков на передматчевій прес-конференції в Піреї підтвердив – проблема є, але команда гратиме на позитивний результат. І динамівці його досягли.

Напередодні фахівці оцінювали підсумки тренувальних ігор команди в Іспанії. Впало в око, що суперники киян у кількох контрольних матчах зберегли свої ворота сухими. Крім того, голів від Франа Соля – нещодавно придбаного форварда-іспанця – у Марбельї не було (у Піреї так само), тож лінія нападу певною мірою залишається Ахіллесовою п’ятою біло-синіх. І хоч порадував результативністю в тренувальних матчах молодий Назарій Русин і сподобалося гольове виконання киянами кількох стандартів на іспанських полях, запитання до форвардів залишається. Чи «вистрелить» нова зброя «Динамо» в матчі з «Олімпіакосом» у Києві – побачимо. Принаймні головний тренер не нарікає на роботу Соля в атаці, вважає, що той досить багато тиснув на захисників і «зіграв на команду». А голи ще мають прийти.

Першому матчу 1/16 фіналу Ліги Європи в Піреї додав інтриги турнірний шлях грецького клубу. Як відомо, наприкінці 2018-го «Олімпіакос» залишив позаду одного з футбольних грандів Італії. До лютневого двобою з київським «Динамо» нинішній бронзовий призер чемпіонату Греції, нагадаємо, в сезоні 2018/19 зіграв у Лізі Європи 10 матчів. Червоно-білі здолали в кваліфікації «Люцерн» (Швейцарія): за сумою двох ігор – 4:0 вдома й 1:3 на виїзді. У раунді плей-оф проти «Бернлі» (Англія) «Олімпіакос» знову-таки переміг удома 3:1 і зіграв унічию в гостях 1:1. На груповій стадії греки опинилися в одному з найсильніших квартетів – з іспанським «Бетісом» та італійським «Міланом» (лише «Ф91 Дюделанж» з Люксембургу – суперник у цій компанії значно слабший: його пірейці двічі засмутили, набравши 6 очок і забивши люксембуржцям у двох матчах групового турніру 7 голів та пропустивши лише раз). «Бетіс» вийшов до наступного раунду з першого місця, а «Мілан» і «Олімпіакос» до останнього туру змагалися за другу путівку. У грудні 2018-го греки знов-таки на своєму полі здолали італійців 3:1 (а до того, в жовтні, програли їм у гостях 1:3) і з однаковою сумою набраних очок титулований «Мілан» зрештою поступився пірейцям за додатковими показниками.

Цікавий факт: червоно-білі найбільш результативно грають у других таймах – майже третину голів упродовж турніру пірейці забили між 60 і 75 хвилинами матчів. За статистикою, яку наводить офіційний сайт ФК «Динамо», грецький клуб на своєму полі забивав приблизно вдвічі більше, ніж у гостях, і в середньому – по три м’ячі в кожній домашній грі. Це наводить на думку, що підтримка трибун для «Олімпіакоса» – чинник істотний.

Нічия «на досить хорошому рівні»

У першому матчі в Піреї суперники з перших хвилин діяли здебільшого обережно. Господарі не намагалися грубо тиснути на оборону гостей, аби вивести їх з рівноваги й примусити нервуватися. У «Олімпіакоса» в силових сутичках майже не було картинних апеляцій до арбітра чи трибун. Кияни першими пішли в атаку, намагалися контролювати м’яч, проте перша ж небезпечна нагода біля їхніх воріт обернулася... голом. Динамівці мобілізувалися, додали в агресивності й менш як за 20 хвилин відновили рівновагу. Але розвинути успіх їм не щастило і в першому таймі, і тривалий час у другому. Ще й більш того, господарі поля вийшли вперед наприкінці першої половини гри. Відтак обидва суперники мали по кілька невикористаних нагод влучити у ворота. У киян могли відзначитися, приміром, Шапаренко (60-та хвилина) й Циганков (70-та), а в греків – активний Поденса, який багато фінтив, але не зміг пробити в площину воріт Бойка.

Після замін в обох командах (у гостей замість Соля і Шапаренка вийшли на поле Русин і Гармаш) лінія нападу киян пожвавішала й на останній хвилині основного часу гри Віктор Циганков, який відгукнувся на фланговий навіс, дотепно скинув на Вербича, а той винахідливо – підступним ударом з відскоком м’яча від поля – зробив рахунок двобою остаточним – 2:2.

Олександр Хацкевич так прокоментував виступ своїх підопічних у Греції: «Навіть після пропущеного м'яча на початку гри команда все одно не відійшла від того плану, який був запропонований нами перед грою і до чого ми готувалися». Наставник вважає, що було видно і рух, і розуміння, і структуру, організацію гри протягом усього матчу. «У перерві ми попросили хлопців агресивніше грати вперед, – додав головний тренер. – Попри відсутність ігрової практики, в плані самого підходу і того, як команда будувала гру, сьогодні все було на досить хорошому рівні».

Матч, який визначить переможця в 1/16 фіналу ЛЄ, в столиці України обіцяє бути не менш цікавим, ніж у Піреї. Там був аншлаг на 33-тисячнику, а двоярусний НСК «Олімпійський», можна сподіватися, вмістить ще більше вболівальників. Українці скучили за великим футболом, а домашня підтримка від «дванадцятого гравця» була б аж ніяк не зайвою для «Динамо».