Авторизація

» » Сага про лоукости: чи зупинять судові позови МАУ прихід Ryanair в Україну

Сага про лоукости: чи зупинять судові позови МАУ прихід Ryanair в Україну

Сага про лоукости: чи зупинять судові позови МАУ прихід Ryanair в УкраїнуАвіакомпанія «Міжнародні авіалінії України», яка належить олігархові Ігорю Коломойському та Арону Майбергу, подала судовий позов до міністерства інфраструктури та львівського аеропорту з вимогою відшкодувати збитки, яких зазнала через запуск лоукостера Ryanair в Україні. Як ці позови вплинуть на перспективи дешевих польотів для українців — у матеріалі Громадського.

Після того, як менеджмент аеропорту «Бориспіль» так і не зміг домовитися з Ryanair про початок польотів, МАУ звернулася із позовом в суд. Компанія вимагає заборонити мінінфраструктури сприяти входу лоукостера в Україну. Позов опублікував на Facebook очільник міністерства Володимир Омелян. Він наполягає: попри спротив «Борисполя» та інших незгодних українці таки зможуть подорожувати бюджетно.

«Міжнародні авіалінії України використовують всі можливості, щоб заблокувати захід лоукостів в державу і дати можливість літати українцям в десятки разів дешевше по Європі і світу, збільшити потік туристів в Україну в рази», — зазначив міністр.

МАУ, зокрема, вимагає грошової «компенсації» в понад 20 мільйонів гривень в Міністерства інфраструктури за збитки, яких вона нібито зазнала, бо була «змушена» знизити ціни на авіаквитки.

Також вона просить анулювати угоду про співпрацю, укладену львівським аеропортом з компанією Ryanair та заборонити профільному міністерству в будь-який спосіб сприяти входженню авіакомпанії на український ринок.

«Позови МАУ – це пряме втручання в домовленості іншої авіакомпанії з аеропортами. Один із позовів суд повернув без відкриття провадження у справі. Інший призначено до розгляду 18 вересня 2017 року, ще два питання про відкриття провадження — досі не вирішено суддями. Я хотів би ще раз наголосити на тому, що те, що ви бачите сьогодні, це не випадковий збіг обставин, це не переговори – це зумисне блокування українського ринку», — зазначив Омелян.

Умови аеропорту «Львів»


У позивній заяві юристи МАУ посилаються на ексклюзивні умови, які ірландці буцімто мали отримати в аеропорту «Львів», умови, «особливі й недоступні МАУ». Саме ними, на переконання МАУ, зумовлені нечувані для України ціни на авіаквитки Ryanair – від 20 євро (навіть найдешевші, акційні квитки на рейси МАУ - дорожчі).

Йдеться про політику знижок на аеропортові збори, які надаються для стимулювання авіаперевізників літати більше. Розмір знижок для кожної авіакомпанії визначається на основі застосування знижкових коефіцієнтів, визначених міністерством інфраструктури. Принцип простий: що більше пасажирів привозить авіаперевізник в аеропорт та що більше нових напрямків освоює – то більші знижки на обслуговування в аеропорту отримує.

Директорка львівського летовища Тетяна Романовська заперечує доводи МАУ. В аеропорті «Львів» кожна авіакомпанія може обрати для себе оптимальну програму знижкових коефіцієнтів із низки доступних. Для цього треба лише виконувати умови її надання. Так, МАУ самостійно обрала для себе Стандартну угоду ІАТА про наземне обслуговування бортів та пасажирів. Вона передбачає чималі знижки: 80% на кожен понаднормовий рейс на місяць. Також МАУ у Львові має знижку 70% на послуги з наземного обслуговування повітряних суден (у своїй позивній заяві авіаперевізник нарікає, що не зміг отримати знижку у 50%). Львівський аеропорт надав МАУ можливість обрати інші програми обслуговування, проте авіакомпанія від цього відмовилася.

«Я розумію, що авіакомпанія МАУ фактично довела, що саме вони ініціювали непідписання угоди в «Борисполі». Та й все. Перемовини наразі призупинені. Для нас (аеропорту “Львів” – ред.) не вигідно втрачати Ryanair - це 16 рейсів на тиждень. Але проблема не в нас, проблема в тому, що Київ не погодив угоду. Ми у Львові заручники цієї ситуації. Але я впевнена, що Ryanair ще буде в Україні. Не сьогодні, так завтра…», - зазначила у коментарі Громадському Романовська.

Як МАУ не вдалося стати лоукостом


«МАУ агресивно знижує ціни. І останнім часом, мені здається, вони досить привабливі (…) Якщо раніше у нас це було «акціями», то зараз стало нормою», — заявив співвласник МАУ Арон Майберг під час прямого ефіру на порталі ЛІГА 20 липня.

12 травня МАУ дійсно оголосила про безпрецедентну для себе акцію – продаж квитків за лоукост-тарифами (нижче $100 за подорож туди - назад). До цієї дати частка дешевих квитків від МАУ не перевищувала 1%. Команда TripMyDream проаналізувала, що відбувалося із «супер-пропозицією» МАУ в залежності від успіхів та поразок України в перемовинах з Ryanair

Після 12 травня кількість лоукост-квитків МАУ зросла до 5%. На початку червня – 8% (тоді перевізник оголосив про розпродаж квитків до початку дії безвізового режиму з ЄС). Після початку дії безвізу МАУ пропонувала 12% квитків за лоукост-тарифом. Проте, як тільки на початку липня стало відомо, що аеропорт «Бориспіль» відмовляється пристати на умови Ryanair, частка дешевих квитків МАУ впродовж кількох днів впала до 4%.

Лише 11 червня МАУ обіцяла продати 30 тисяч квитків в міста Європи за ціною 763 гривень в один бік. Щоправда, скільком людям дійсно вдалося придбати такі квитки невідомо, адже за кілька хвилин сайт авіакомпанії «ліг», не витримавши навантаження.

Привілеї МАУ у «Борисполі»


«МАУ виступає та завжди виступала за однакові недискримінаційні прозорі умови діяльності на авіаційному ринку України для усіх без винятку авіакомпаній», — так авіакомпанія прокоментувала Громадському свої позови до Міністерства інфраструктури та аеропорту «Львів». Так само, авіаперевізник відкидає свій вплив на менеджмент «Борисполя» під час переговорів з ірландцями. Проте чи було так насправді?

Джерела Громадського в Міністерстві інфраструктури розповіли про епізод, який мав місце під час зустрічі керівництва «Борисполя», міністра Омеляна та менеджменту Ryanair. За словами співрозмовника Громадського, один із менеджерів летовища, відповідальний за фінансовий напрямок, просто під час переговорів в коридорі по телефону узгоджував із МАУ умови контракту з лоукостером.

Так само, як і в аеропорту Львова, в «Борисполі» діють правила надання знижок авіакомпаніям на наземне обслуговування літаків та пасажирів. За умовами публічної оферти, вони мають застосовуватися до всіх рейсів усіх перевізників на рівних умовах. За даними статистичної служби аеропорту, МАУ наразі здійснює 60% від усіх рейсів з летовища. Другу і третю позицію займають Azur Air Ukraine та Windrose. Проте, нам так і не вдалося отримати інформацію, на якій кількості рейсів МАУ має максимальні знижки на аеропортове обслуговування.

«Інформація про комерційні засади співпраці аеропорту з авіакомпаніями-партнерами не підлягає розголосу», - йдеться в офіційній відповіді «Борисполя» на запит Громадського про умови співпраці аеропорту з МАУ.

Власні джерела серед фахівців із авіаційного права стверджують, що реальні умови співпраці «Борисполя» і МАУ прописані в низці договорів, які не є публічними, на вимогу авіакомпанії. Саме в них виписані ексклюзивні умови, на яких компанія Коломойського – Майберга працює в аеропорту. Існування цих угод Громадському підтверджує і міністр інфраструктури. Про них стало відомо під час аудиту летовища, проте навіть міністерству отримати ці документи непросто.

Так само, зі звіту Антимонопольного комітету від 14 червня цього року відомо, що в період з 2013 до 2016 року єдиною привілейованою авіакомпанією в аеропорту «Бориспіль» була МАУ — лише вона отримувала великі знижки на аеропортові збори без переконливого економічного обґрунтування.

Утримувати монополію на українському авіаринку МАУ вдається зокрема за допомогою «своїх людей», які опиняються на ключових посадах в аеропортах та інших авіаційних структурах. Найбільшого резонансу набула історія з колишнім керівником Державної авіаційної служби – органу, який надає авіаперевізникам дозволи на здійснення польотів за новими напрямками – Денисом Антонюком, якого після внутрішнього розслідування звільнили з посади 2016 року за підозрою у лобіюванні інтересів МАУ. 2014 року під його керівництвом ДАС ввела нові правила на українському ринку авіаперевезень. Йшлося, зокрема, про те, що літати на міжнародних регулярних та чартерних рейсах з України зможуть лише авіакомпанії, понад 50% статутного капіталу яких контролюють громадяни України або держава. Тоді ця норма вплинула на присутність угорського лоукостера WizzAir в Україні, заблокувавши на якийсь час відкриття перевізником нових маршрутів. Згодом ДАС під керівництвом Антонюка відмовила у дозволі літати за напрямком Одеса – Стамбул на той момент новій на українському ринку авіакомпанії Atlasjet, залишивши це право виключно за МАУ.

Чинний директор «Борисполя» Павло Рябікін – теж людина, пов’язана з компанією МАУ. Свого часу він очолював наглядову раду МАУ та «Аеросвіта» як представник держави (в структурі власності цих авіакомпаній були частки держави).

За словами міністра інфраструктури, МАУ також має чималий борг перед Україною – 400 мільйонів гривень податків, які недоотримав держбюджет. З боку авіакомпанії цей борг заперечують.

Чи зазнає збитків «Бориспіль», якщо пристане на умови Ryanair


Основним аргументом відмовити ірландському лоукостеру менеджмент «Борисполя» назвав гіпотетичні збитки, які буцімто понесе летовище, якщо знизить аеропортові збори (ірландці просили тариф $7,5 за пасажира) та пристане на вимоги Ryanair. Павло Рябікін заявив про 2 млрд грн збитків на рік, якщо лоукостер отримає преференції, наприклад, на лондонському напрямку.

Міністр інфраструктури Омелян стверджує, що ці збитки – міф. Адже, за його даними, частина аеропортових зборів в «Борисполі», станом на зараз, є рентабельними на 700-800%. Прес-служба аеропорту відмовилася надати Громадському дані, про які аеропортові збори йдеться.

Так само, Міністерство має питання щодо обліку трансферних пасажирів в “Борисполі”, а, відповідно, і коштів, які за рахунок них отримує летовище.

Що далі?


Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Міністерству інфраструктури України та аеропорту «Бориспіль» поновити перемовини з Ryanair найближчим часом. Досі цього не відбулося через опір менеджменту головного українського аеропорту. До цього додалися ще й позови МАУ, в яких Ryanair виступає відповідачем поруч з міністерством та львівським летовищем. Утім це не означає, що вхід Ryanair на український ринок заморожено на невизначений час.

«Договори Ryanair з аеропортами є дійсними, поки рішення суду про їх недійсніть не набуде чинності», - пояснює фахівець з авіаційного права Андрій Гук.

Читайте також: МАУ просить суд розірвати договір між Львовом і Ryanair

Це саме підтверджує й міністр Омелян: «До вступу в силу будь яких рішень діє презумпція договорів. Договори є дійсними станом на сьогодні і до вступу потенційних рішень суддів у силу, що малоймовірну у цьому році».

“За такою ж логікою, яка викладена в судових позовах МАУ, самі угоди МАУ з аеропортом “Бориспіль” можуть бути визнані недійсними. Тому, мабуть, міністерству варто подумати над таким зустрічним позовом і позбавити компанію того привілейованого становища, яке ця авіакомпанія має в аеропорту Бориспіль”, - додав очільник Мінінфраструктури.

Тепер справа за Ryanair – чи захоче авіаперевізник боротися за своє право літати в Україну на цьому тлі.

Анастасія Канарьова

Долучайтесь до нас у Facebook

Джерело: hromadske.ua
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Август 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031