Авторизація

» » Гібридні війни: прихована загроза Яндекса

Гібридні війни: прихована загроза Яндекса

Гібридні війни: прихована загроза Яндекса Будь-яке затишшя в гібридній війні - тимчасове. На те вона і гібридна, що її зачинщики ведуть неоголошену війну і нападають раптово і з несподіваних кутів атаки, щоб знову і знову намагатися поставити на коліна непокірного ворога. Зазнавши поразки в першій сутичці, відступивши на всіх фронтах, Росія не втрачає надії отримати України. І це буде не дуже важко: поки ми боролися за газ, вугілля, ядерне паливо, технологічну незалежність, ми, як держава, продовжуємо системно провалювати численні питання інформаційної та політичної безпеки.

Непорозуміння між вежами Кремля, в результаті якого фактично перестав існувати проект «Шалтай-Болтай» , витягло на світло давно відому професіоналам інформацію про те, що весь великий російський IT-бізнес має тісні зв'язки з ФСБ. Уже не раз піднімалося питання про «Вконтакте», «Однокласники», холдинг Mail.ru в цілому і ряд інших російських серверів, якими продовжують масово користуватися українці. Звичайно, з Mail.ru все давним-давно зрозуміло, враховуючи, що кінцевим власником Mail.ru Group є Алішер Усманов, найвірніший друг і гаманець Путіна, який отримав з його рук нагороду «За благодіяння» (і не одну, і не тільки Путіну) . Про Mail.ru і їх ролі в Україні говорять давно, і рано чи пізно їх шлях в нашій країні закінчиться вигнанням і забороною.

Але поряд з цим одіозним холдингом існує не менше, а навіть більше небезпечний агент російського впливу в Україні, про який майже не говорять. І саме тому він ще більш небезпечний. Йдеться про спрута з колосальними і непрозорими для нас ресурсами, повністю підконтрольного російському уряду, щупальця якого охоплюють всі сфери діяльності людини в Інтернеті, від пошти і платежів до дозвілля і перевезень, а заодно пропагують російські цінності і штовхають українських громадян і навіть ЗМІ в м'які обійми Росії. Цей спрут - «Яндекс», і він вже тут. У цьому невеликому розслідуванні ми доведемо три речі:

1. «Яндекс» повністю підконтрольний Кремлю.
2. Група «Яндекса» веде дуже дорогу і економічно невиправдану експансію в Україні.
3. Експансія «Яндекса» в Україні є найбільшою загрозою національній безпеці навіть у порівнянні з російськими соцмережами.

«Яндекс» - путінська контора.
Почнемо з самого простого. Не треба ніякої конспірології, щоб довести повну залежність «Яндекса» від Кремля, досить навіть цілком відкритих джерел. Факти говорять самі за себе.

«Яндекс» - товариство з обмеженою відповідальністю, 100% якого належить акціонерному товариству Yandex N.V. (Нідерланди). В акціонерному товаристві 2 види акцій: А і В. Акції виду В дають в 10 разів більша голосів, з їх допомогою управляється компанія. Ця система, яка повинна була забезпечити компанію від рейдерських атак, створювалася засновниками «Яндекса» Аркадієм Воложем і Іллею Сегаловіч в ті часи, коли «Яндекс» найбільшою загрозою для свого існування вважав російську державу з властивими йому милими звичками нічного грабіжника.

З тих пір багато чого змінилося. Тепер Яндекс - казково багата корпорація, в якій держава російське - головний власник, володар ключової золотої акції. У 2009 році Яндекс продав за 1 євро державному «Ощадбанку Росії» одну «золоту акцію», яка дає широкі повноваження по контролю за пакетами акцій підприємства. Починаючи з серпня 2009 року, будь-який акціонер, що скупив понад 25% від статутного капіталу або голосів компанії, зобов'язаний через раду директорів запросити у «Ощадбанку» дозвіл на володіння такою часткою. Це означає, що незговірливий акціонер, який раптом вирішить посперечатися з ФСБ або, страшно сказати, відмовиться виконувати накази Путіна, навіть не зможе спихнути свій пакет акцій в сторонні руки, а буде змушений брати під козирок, або закінчить як Вороненко.

Але це ще півбіди. Основна ж справа в тому, що найважливішу частину інфраструктури «Яндекса» складають «Яндекс. Гроші ». Ця платіжна система на 75% належить все тому ж Ощадбанку Росії. В Україні вона не працює, але не тому, що не хотіла б: її заблокував Нацбанк України.

Якщо додати до цих двох важелів ще і всемогутнє в Росії ФСБ, то ми отримаємо повністю слухняну для Кремля в ключових питаннях корпорацію. Краще за всіх доказів буде доказ дією: у міру закручування гайок в Росії «Яндекс» все ближче притискається до Кремля. У березні цього року по всій Росії пройшли мітинги проти Медведєва і влади взагалі, скликані Навальним. Спецслужби зуміли заткнути роти друкованим ЗМІ і телевізору, але Інтернет зашумів. Як відреагував «Яндекс»? Мовчанням. Новини про мітинги не були в видачі, куди важливіше виявилися чергові послання Путіна і його прісних, а також вести мову про гарний урожай і відмінну погоду. На «Яндекс» посипалися конкретні жорсткі претензії від російських опозиціонерів, а відповіді компанії виявилися вкрай незрозумілими. Втім, все і так зрозуміло. Особливо якщо згадати, що в січні 2017 року все той же «Яндекс» власним рішенням почав відключати гаманці опозиціонерам. І тут зовсім неважливо, яка роль у Навального в кремлівському сценаріюї, у всякому разі, роль «Яндекса» тут - «їсти подано».

«Яндекс», не шкодуючи грошей, лізе в Україну.
Система, яка могла б дозволити Яндексу переплюнути більш технологічно розвинений і багатий Google і витіснити його з країни, стоїть навіть не на трьох китах, а всього на двох: політичний дах (так само, як в Китаї не дають розвиватися Google і з'являється Baidoo - в Росії антизахідні потуги Кремля породжують зазор для існування Яндекса) і, найголовніше, велика кількість «допоміжних сервісів», які щільно оточують юзера і створюють навколо нього «Яндекс-інфраструктуру». Пошта, Навігатор, Карти, Гроші, Робота, Новини, Браузер - і користувач дрейфує в бік Яндекса. У ньому ж так зручно! Отримавши користувача, основний заробіток Яндекс отримує від Грошей, Маркета і Діректа.

Менеджери «Яндекса» з властивою росіянам нахабством недавно повідомили, що вони готові захопити частку «Google» в будь-якій країні. Так, та не так. Чи не в кожну країну «Яндекс» може прийти. Оточити іноземця мережею серверів дуже дорого. В Україні проникнення «Яндекса» обійдеться трохи дешевше: у нас вистачає російськомовних громадян, і традиційно, незважаючи на перевагу Google, «Яндекс» до війни теж мав частку понад третини як пошуковик. А що змінилося після війни? Та нічого. Яндекс абсолютно не зазнав ніяких утисків і відмінно себе почуває. Більше того: з 2016 року він активно підкорює український ринок.

Почалося все минулого літа, коли «Яндекс» почав тихою сапою прокрадається в «Фейсбук» і розширювати вікно Овертон, розповідаючи про свої численні переваги і планах розвитку в Україні. Виявилося, що українці чомусь терплять, а деяким навіть подобається. Потім в уже грунтовно розширене вікно «Яндекс» просунув новий сервіс таксі, прогнавши по містах України свої емблеми. З'явилися нові цікаві пропозиції партнерок для ЗМІ. «Яндекс.Директ» активізував пошук замовників. Почала з'являтися зовнішня реклама. У загальному і цілому, величина витрат на експансію «Яндекса» в Україні вимірюється десятками мільйонів. В одному тільки таксі: адже зараз «Яндекс» зкомпенсує водіям по 20 і більше гривень за кожну поїздку (вже зверхвитрат) і не шкодує грошей на маркетинг. Витратні бюджети «Яндекса» для подібних заходів повинні перевалювати за сотню мільйонів гривень.

Звідки гроші? Давайте уявимо на хвилину, що «Яндекс» - бізнесмени, і вони прийшли сюди за бізнесом. Є агресія Росії в Україні. Є відповідна реакція України: санкції, обшуки, заборони. У будь-який момент бізнес можуть заборонити. У будь-який момент Путін може розв'язати гарячу війну. У самій Росії силовики можуть наїхати за ведення бізнесу у ворожій державі. Інвестиції в Україну накриваються мідним тазом в будь-якому з цих випадків. Імовірність успіху ВКРАЙ МАЛА. Що роблять господарі «Яндекса»? Вкладають в розвиток українського офісу мільйони! Таке в Росії можливо тільки в одному випадку. Коли російському бізнесменові не шкода грошей? Коли ці гроші - державні.

Навіщо «Яндексу» Україна? Предпутінская підготовка.
«Яндекс» дуже добре прикинувся «політично незалежною організацією». Так само добре, як багато «російських опозиціонерів» прикидаються «українськими патріотами». Менеджери «Яндекса» сьогодні стверджують, що вони «незалежна компанія, транснаціональна компанія». Раніше вони говорили зовсім інакше. Засновник «Яндекса», Ілля Сегалович, абсолютно чітко сказав: «Яндекс» - російська компанія. А що у неї є сервіси українською мовою - це військова хитрість. Вище вже була цитата розробника Яндекса, що «ми готові захопити будь-яку країну, але зараз це невиправдано». А за що ж тоді нам, українцям, така честь? Чому наш ринок захоплювати - виправдано? Ось чому.


Наступна цікава річ, яку може робити «Яндекс» для російського уряду: неоціненна допомога в шпигунстві. Сьогодні серед українців існує думка, що Карти і Навігатор в «Яндексі» відмінні. Не менш відмінна у «Яндекса» Пошта, а на додачу до всього - моніторинг пошукових запитів і їх відповідність аккаунту користувача. Ось ми і отримуємо, що літня Оксана Іваненко недавно писала листа своєму братові і розповідала про те, як служить синок в українській армії ( «ось дурник»), та куди його відправляли, щоб не сказати робилося, та з ким він там служить. Ще ми бачимо, що чиновник Федір Петренко цікавиться годинами Ulysse Nardin, часто шукає щось про військову техніку та часто буває в «Укроборонпрому». Багато чого ми бачимо, якщо ми «Яндекс» в Україні. І передаємо куди слід. Це вам не "Вконтакті" і «Однокласники» з їх обривками фоток і геолокації упереміш з слинявими статусами. Ця штука вже ближче до всевидющого оку темного володаря. І жалюгідний заборона користуватися неукраїнськими поштами (тільки чиновникам! Тільки на роботі!), прийнята Кабміном в 2015 році, нікого не врятує. Уже хоча б тому, що все найцікавіше - в приватному листуванні, геотаргетингу і статистицы пошуку.

Наостанок: «Яндекс» не тільки здійснює все це в Україні. Він ще й заробляє і вбудовує в свою систему українських бізнесменів і медіа. Система «Яндекс.Директ» - посередник між рекламодавцем і Інтернет-ЗМІ, основне джерело доходів компанії. Крім того, пошукова система може брати новини в свою видачу і укладати договори з медіа. «Яндекс» вже зараз підсадив ЗМІ на пакети співпраці з ним, як свого часу робив «Укр.нет»: деякі патріотично українські ЗМІ отримують до 20% переглядів з «Яндекса»! І потім відкручують рекламу українських рекламодавців, і гроші знову йдуть «Яндексу». Українські гроші. Залишок витрачається на снаряди для сепарских «Градів». Це не перебільшення: повинні ж «Яндекс» і його акціонери платити в Росії податки.

Ця безрадісна картина абсолютна чітка і очевидна. Подальша експансія «Яндекса» в Україні може розглядатися тільки як бомба з годинниковим механізмом, яка в потрібний момент або качне натовп ( «Геть хунту! Народ хоче дружби з Росією!»), Або загальмує хвилю ( «Всім спокійно, проросійські рухи влади - це норма »). А в проміжку буде тихо створювати потрібний Путіну інформаційний тон, шпигувати і заробляти.

На жаль, перешкодити процесу не так-то просто. У нас немає Укркомнадзора, ми не можемо заблокувати додатки, пошук в Інтернеті, використання браузерів. Єдине, що могло б припинити плани «Яндекса» - включення до списку санкцій. Якщо «Яндекс» не зможе торгувати в Україні, не зможе укладати договори з українськими фірмами (і відкручувати рекламу, і рекламуватися, і наймати штат ...), якщо в його офіс будуть постійно стукати чобітьми всі наші силовики з погонами всіх кольорів і розмірів, якщо його почнуть гнати і насміхатися - то це зробить експансію настільки дорогою, що не вистачить грошей навіть Путіну.

Читайте також: "Яндекс" втратив голову ради директорів

Але поки що пропозиції включити «Яндекс» до списку санкцій ніхто навіть не озвучував. І ось це вже вкрай підозріло.

Андрей Лисовский и Михаил Макарук

Долучайтесь до нас у Facebook

Джерело: https://informnapalm.org
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Апрель 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930