Авторизація

» » В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до США

В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до США

В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до США26 травня в Центрі сучасного Китаю “Тянься лінк” відбувся черговий круглий стіл, який на цей раз був присвячений китайсько-американським відносинам. Конкретна тематика була визначена як “Китай – США: стратегічна недовіра або акомодація інтересів?”.

Макар Таран, експерт Центру з питань зовнішньої політики, відкрив круглий стіл своєю доповіддю про парадоксальну співпрацю США і Китаю на тлі посилення “стратегічної недовіри”.

Сам цей термін з’явився на межі 2009 – 2010 років, а в наукових публікаціях його почали використовувати активно з 2012 року, коли в ході офіційного візиту в США Сі Цзіньпін заявив про необхідність зміцнення взаємної “стратегічного довіри”. У Китаї цю фразу розтиражували, а в США стали розглядати в тому ключі, що раз є необхідність посилення стратегічного довіри, значить є “стратегічна недовіра”.В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до США

Сьогодні комунікація США і Китаю визначає порядок дня – підкреслив експерт, – і діалог лідерів Сі Цзіньпіна і Барака Обами стосується всіх аспектів сучасного світу, а не тільки двосторонніх відносин. При цьому навіть з найгостріших з них, сторони в дискусії ніколи не доходять до відкритого конфлікту. Їх діалог вже став по суті інституалізованим, що дозволяє сторонам пом’якшувати суперечності і гострі конфліктні проблеми.

Але при всій цій позитивній динаміці, яку ми спостерігаємо, парадоксально, але стратегічна недовіра між країнами як і раніше існує. Країни по-різному бачать кінцеву мету змін міжнародної системи. Обидва народи мають різні світовідчуття, і китайці кажуть, що світ змінюється під їх впливом, від світу з єдиним центром сили переходить до багатополярності, а відставання Китаю від США за всіма параметрами скорочується. Китай стає повноправним учасником всіх глобальних процесів. Китай говорить про “несправедливість” сучасної світової системи, яка потребує корекції, демократизації, враховуючи появу нових центрів сили, з урахуванням позицій Китаю. Варто особливо відзначити, Китай не кидає виклик, а намагається коригувати систему зсередини і одночасно посилювати свої позиції в рамках існуючих відносин, без конфлікту.

У той же час США намагаються утримувати своє лідерство і гегемонію, залишитися впливовою силою в тому числі і в азіатському регіоні.
На думку М. Тарана, стратегічна недовіра також викликана тим, що обидві країни відмовляються розуміти і приймати концепції один одного, особливо в виробленні важливих стратегічних рішень. І ця відмінність ціннісних орієнтирів двох товариств найістотніше. США називають свою “Декларацію прав людини” універсальною, вибудовуючи на її основі стратегію односторонніх дій, в тому числі і силового характеру. США не сприймають концепції мобілізаційного розвитку, на основі якої розвивається Китай. У той же час Пекін сьогодні пропонує концепцію ціннісного поліцентричного світу з ідеями “китайської мрії”, за допомогою якої відбувається поширення в світі вже китайських цінностей і системи, побудованої на принципах політичної моделі Китаю і конфуціанських цінностей, способи прийняття рішень, які використовуються в Китаї.

Таким чином, США і Китай будуть змушені співіснувати, навіть за тієї умови, що їх інтереси і надалі не будуть збігатися, а ментальні і ціннісні суперечності будуть навіть розширяться і посилюватися.

В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до СШАВідомий експерт і політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, який брав участь в круглому столі як запрошений гість, поцікавився в учасників, чи є в китайському керівництві окремі групи – одні, які виступають за мирне вирішення конфлікту, а інші – за війну і протистояння? Макар Таран навів ряд думок, які свідчать про існування дискусії, в якій є як “голуби”, так і “яструби”. Але говорити про те, хто з них в більшій мірі впливає на державних лідерів Китаю вкрай складно. На думку Андрія Гончарука, експерта Центру з питань зовнішньої політики, специфіка китайського способу прийняття політичних рішень така, що тільки через деякий час можна зрозуміти, як воно було прийнято і хто в кінцевому підсумку вплинув на те чи інше рішення.

В Києві відбувся круглий стіл на тему "стратегічної (не)довіри" Китаю до СШАЕксперт Сергій Кошовий в своєму виступі проаналізував погляди відомого американського політичного діяча, “гуру геополітики” Г. Кіссінджера, який стояв біля витоків встановлення сучасних політичних відносин Пекіна і Вашингтона. Однією з ключових його робіт в останні роки як раз була книга “Про Китай, де Кіссінджер фактично підсумував майже півстоліття своєї діяльності на терені американо-китайських відносин. Він підтримує активну дипломатію США в азіатському регіоні, оскільки вважає – без американської присутності порядок в регіоні буде порушений і між країнами почнеться протистояння. Віддаючи сьогодні данину Китаю як великої держави, Кіссінджер, тим часом, не приховує, що США в минулому намагалися використовувати його протиріччя з СРСР у своїй політиці, але тепер Китай 21-го століття відчуває себе незатишно в тому світовому порядку, куди його фактично втягли без урахування його “ідентичності”.

Таким чином, Кіссінджер нинішній підйом Китаю розглядає як відновлення історичної закономірності. Китай повернувся в статус великої держави і як спадкоємець традицій древньої цивілізації, і як сучасна держава. У ньому поєднується спадщина минулого, плоди технократичної цивілізації і “результати бурхливих пошуків національного добробуту”. Поки Китай слідує в рамках системи координат, але Кіссінджер попереджає, що рано чи пізно Китай буде діяти так, щоб в системі нового світового порядку він зайняв центральне місце в процесі створення нових міжнародних норм і перегляду старих правил.
Кіссінджер саме тут вбачає головне протиріччя між Китаєм і США. Хоча обидві країни сьогодні є оплотом світового порядку, Китай не має досвіду виконання тієї ролі, до якої прагне в 21 столітті. А викликом для США є те, що вони не вміють взаємодіяти з рівноцінною за потужністю державою, з такою ж як у США ефективною економікою, але абсолютно іншим внутрішнім ладом. Це держава до того ж заперечує право США нав'язувати свою ліберальну ідеологію решті світу. Тому і США, і Китай – два суспільства з різними культурами та ідеологіями – зазнають кардинальну внутрішню трансформацію для того, щоб бути здатними сформувати порядок денний нинішнього століття. Кіссінджер відзначає, що поки не бачить тут можливості для компромісу, але він також застерігає від протистояння і конфлікту. Він також говорить про новий тип відносин великих держав, який дозволить зберігати баланс і утримає їх від протистояння.

Головний редактор інформаційно-аналітичного порталу Центру сучасного Китаю “Тянься лінк” Олексій Коваль присвятив свій виступ, мабуть, найгарячішій темі в китайсько-американських відносинах останнього часу – участі США в територіальних суперечках Китаю зі своїми сусідами в Південно-Китайському морі. Говорячи про історичне коріння конфлікту, він вказав, що після закінчення Другої світової війни Республіканський Китай зробив перші спроби позначити свій суверенітет над островами, розташованими в Південно-Китайському морі. Першим таким свідченням стала карта, випущена в 1947 році, яка вперше зафіксувала лінію китайських інтересів, нині відому як “лінія дев’яти відрізків”. Вона зображена сьогодні на більшості карт даного моря. У той же час, як зазначив експерт, вже після війни на це море такі ж претензії висунули і інші прилеглі до нього країни - В’єтнам, Філіппіни, Малайзія, Бруней. Ситуація ще більше ускладнилася після 1949 року, коли тайванська влада стали ще однією стороною цього спору, а влада КНР фактично підтвердила своє прагнення домагатися визнання своїх прав на раніше зазначені території.

Долучайтесь до нас у Facebook

Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Март 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031