Авторизація

» » Зустріч на Кубі. Що забули обговорити лідери двох церков

Зустріч на Кубі. Що забули обговорити лідери двох церков

Зустріч на Кубі. Що забули обговорити лідери двох церковСпільна заява глави РПЦ Кирила й Папи Римського Франциска, зроблена на Кубі, стала темою для обговорень у соцмережах. Українські блогери обурилися тим, що в заяві, яка стосувалася війни на Донбасі, цей конфлікт розглядався винятково як внутрішній, а вторгнення Росії в ньому навіть не було згадано. Чого ще не помітили й що насправді мали обговорювати Папа Римський і глава РПЦ Кирило. Про це у своїй статті для "Апострофа" написав російський публіцист Леонід Радзиховський.

Я б відзначив кілька аспектів. У документі, який підписали папа Римський Франциск і глава РПЦ патріарх Кирило, є деякі положення, які мені здаються досить природними для священиків, але спірними для людей, які не належать тієї чи інший релігії. Зокрема, там йдеться про секулярну державу. Тобто не релігійну, а світську державу, яка обмежує права віруючих. Але це неправильно. Права віруючих адміністративно ніде не обмежуються. Ніде ж немає державного атеїзму. Інша річ, що й права віруючих не одержують державної підтримки. Державної релігії теж ніде немає. Але не давати державної підтримки й обмежувати права — зовсім різні речі. Втім, із погляду церковних начальників, така заява цілком природна.

Але важливіше не те, що написане в цій декларації, а сам факт зустрічі й перша, майже ритуальна, фраза там сказана — про братню любов католиків і православних, про те, що вони належать до єдиної релігії; і що поділ між ними вторинний, а спільність — первинна. Не знаю, яке це має значення для католицьких країн, але думаю, що майже ніякого, оскільки католиків по усьому світу близько 1 млрд, і вони, напевно, дуже мало думають про православних. Особливо в Латинській Америці, де зустріч і відбувалася. Там взагалі православних майже немає. А ось для Росії це має величезне значення.

В умовах зовсім хуліганської антизахідної істерики, яка вже не перший рік триває в російських ЗМІ, той факт, що патріарх Кирило врочисто визнав братерство із західною релігією, католицизмом — дуже важливий і істотний момент для багатьох православних. Особливо на тлі тієї телевізійної єресі й бісовщини, яка виливається на нещасних російських громадян 24 години на добу. У цьому сенсі зустріч дуже важлива. Так, мізки людям вона не поверне, таких чудес, у принципі, не буває. Але це максимум, що міг би зробити в цій ситуації Кирило, що зовсім несподівано.

Але в цій зустрічі, на мій погляд, є ще один момент. Практично в той же день фізики встановили абсолютно фундаментальне явище: присутність гравітаційних хвиль у Всесвіті. Для істинно релігійної людини, не має значення до якої конфесії вона належить, наявність простих і збагненних людському розуму законів природи, описаних законами людської логіки й математики, є фундаментальним свідченням гармонії й розумності світу. І має набагато більше відношення до самої ідеї релігії, ніж будь-які політичні, соціальні, культурні й тому подібні проблеми.

І досить смішно, що люди, які претендують на роль провідних релігійних діячів, говорили про що завгодно — про важливі, безсумнівно, речі, але зовсім не помітили такої дрібнички. Дивно, що вони не підняли голову й не подивилися на зоряне небо, яке за їхніми поняттями створене Богом, а за поняттями вчених описується простими математичними формулами. Тобто людське пізнання ізоморфне Всесвіту. Це фундаментальний факт для будь-якої мислячої людини. Масштаб не співставний. І цього масштабу людського пізнання релігійні лідери не помітили. Спускаючись із неба на землю й повертаючись до політики, а також соціальних питань, ця зустріч все-таки має велике позитивне значення...

Долучайтесь до нас у Facebook, читайте наш канал у Telegram та отримуйте новини прямо у ваш смартфон

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Залишити коментар
Новини
  • Останні
  • Перегляди
  • Коментарі
Календар публікацій
«    Листопад 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930